Novinky v kultuře


Strana:
23.06.2022

Festival Den architektury letos zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

V Praze 23. června 2022 – Den architektury- nejrozsáhlejší festivalo architektuře u nás ve dnech 30. 9. až 6. 10. opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”
a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury
avýstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách. „Nejen v rámci Dne architektury dlouhodobě sledujeme téma udržitelnosti v architektuře, se kterým souvisí letošní hlavní festivalová sekce i další festivalová linka věnovaná zelené architektuře. Jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás i renovace staveb a odklon od bourání odkazu 20. století. Napříč republikou jsme svědky mazání paměti tohoto období, jejíž nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.


Festival Den architektury letos zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

23.06.2022

Padesát interaktivních zastavení, doboví zbrojnoši, virtuální realita, nafukovací architektura a přes dvacet kapel v rámci festivalu Zlín Žije. Park Komenského bude Zlínem na jednom místě už tento víkend

23.6.2022 Zlín – Festival Zlín žije začíná již v pátek. Zlíňanům přinese čtyři multižánrové scény ve veřejném prostoru, pouliční umění i zážitkový program. Scéna v parku Komenského přivítá návštěvníky všechny tři dny festivalu, tedy od 24. do 26. června. Vyroste zde spousta stanovišť nejen pro děti, zahraje Franc Alpa i kapela Pro Tebe, večerní atmosféru doladí DJs a dojde i na flamenco a polní kuchyni. Festival Zlín žije je největší oslavou 700. výročí od první písemné zmínky o městě.


23.06.2022

Karlovarský Top RoofTop fest posedmé s hudbou, dílnami i performance

23.6.2022 Sedmý ročník karlovarského multižánrového festivalu Top RoofTop láká návštěvníky na hudební program i aktivity pro rodiny s dětmi. První červencovou sobotu zazní na náměstí Dr. Milady Horákové koncerty herce a písničkáře Jiřího Schmitzera, předními příčkami žebříčků protřelé opavské skupiny KOFE-IN nebo domácího fenoménu Steven's sbírajícího krátce po svém vzniku úspěch za úspěchem. Vstupné na Top RoofTop festival je dobrovolné.


23.06.2022

Přehlídka německy mluvených filmů DAS SOMMERKINO zpestří plátna letních kin

V Praze 21. června - Filmová přehlídka DAS SOMMERKINO zamíříod června do září na plátna letních kin v Praze, Brně, Hradci Králové a nově také v Ostravě, kde se mohou diváci opět těšit na úspěšné filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska. Sesterská akce zavedeného festivalu německojazyčných filmů DAS FILMFEST nabídne v průběhu léta nejnovější snímky, které slavily úspěch nejen na jeho loňském ročníku a získalyřadu mezinárodních ocenění, ale i oblíbené filmové evergreeny. Filmy, které diváci v kinech uvidí, nabídnou aktuální témata včetně ekologie, vážné i humorné vhledy do více či méně zašmodrchaných klubek lidských vztahů i vlivu historických konsekvencí na životy jednotlivých lidí i společnosti. Tedy to, co německy hovořící tvůrci všech generací skvěle ovládají. První projekce pod hlavičkou DAS SOMMERKINO se uskuteční již 21. června v Ostravě, kde bude uvedena komedie Curveball režiséra Johannese Nabera.


Přehlídka německy mluvených filmů DAS SOMMERKINO zpestří plátna letních kin

23.06.2022

Festival Lužické léto přivítá Pavla Dobeše, Ester Kočičkovou nebo Kluka z Husovky, podpoří vznik komunitní zahrady

23.6.2022 Ve dnech 24. - 25. 6. proběhne v Lesním divadle Sloup v Čechách charitativní festival Lužické léto. Vystoupí folkový písničkář Pavel Dobeš, zpěvačka a komičkaEster Kočičková, na cenu Anděl nominovaný písničkář Kuba Horák s projektem Kluk z Husovky nebo Divadlo Harmonika. Výtěžek vstupného bude věnován na budování otevřené venkovské zahrady v areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením Kytlice.


23.06.2022

V Ostravě se píšou operní dějiny. Světové a české premiéry na NODO už od soboty 25. června!

Ostrava, 22. června – Už týden zkouší v Ostravě více než stovka hudebníků a tvůrců z 12 zemí Evropy a USA: 6. bienále mezinárodního festivalu NODO / New Opera Days Ostrava je těsně před svým zahájením. Ve dnech 25. – 30. června zazní v českých a světových premiérách celkem osm oper a hudebně-divadelních inscenací. Hudba Salvatora Sciarrina, Petra Kotíka nebo Luigiho Nona a dalších čtyř autorek a autorů rozezní prostory Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona i velkorysédvoulodí v Trojhalí Karolina. Bonusovým představením bude dokumentární opera v terénu: Nulanus Miroslava Tótha pro lyžařský vlek v létě. Ten se rozjede naSki areálu Opálená blízko Čeladné.


V Ostravě se píšou operní dějiny. Světové a české premiéry na NODO už od soboty 25. června!

23.06.2022

Obchodní centrum Šestka vystavuje díla mladých výtvarných talentů

23.6.2022 I z nakupování můžete mít doslova kulturní zážitek. Součástí Obchodního centra Šestka u Letiště Václava Havla je totiž neotřelý výstavní prostor SkyGallery Šestka. Po několika vážených českých sochařích a výtvarnících propůjčil své ochozy nejen mladým nadějím z řad studentů Soukromé střední umělecké školy designu z nedalekých Řep, ale i jejich zkušeným pedagogům. Výstava potrvá od 23. června do 31. srpna.


Obchodní centrum Šestka vystavuje díla mladých výtvarných talentů

23.06.2022

Začíná Landscape festival; letos společně s umělci a architekty proměňuje lokality pražských nádraží

V Praze 22. června 2022 –Nová vyhlídková věž na Smíchově, pocta Egonu Bondymu, interaktivní Vzduchohledna upozorňující na změny v životním prostředí, nebo díla zaměřená na mizející zeleň či možnosti využití dešťové vody. Letošní Landscape festival přináší od dnešního dne do hlavního města na pět desítek uměleckých a architektonických intervencí a děl renomovaných tvůrců z Čech i zahraničí i studentů uměleckých škol a architektury. Podtitulem letošního ročníku festivalu je Pražská nádraží ne/využitá a zaměřuje se na proměny lokalit čtyř pražských dopravních a infrastrukturních uzlů – lokalit Nákladového nádraží Žižkov, okolí zastávky Libeň a Palmovky, Smíchovského nádraží a území mezi Florencí, Masarykovým nádražím a Krenovkou. Tato místa po dobu čtyř měsíců ožijí například díly Dominika Langa, Čestmíra Sušky, Miloše Šejna, Romana Franty, Lenky Klodové, Matěje Franka, Epose 257, Tima, Benedikta Tolara nebo ateliérů Kamil Mrva Architects, Prodesi/Domesi či ARCHWERK.  „Jednotlivá díla a intervence nejen oživují veřejný prostor, ale přinášejí do některých míst i interaktivní prvky a mnohdy také upozorňují na aktuální témata života ve městě, mezi kterými vévodí v letošním roce oblast ekologie,“ dodává Dan Merta, ředitel pořádající Galerie Jaroslava Fragnera, a dodává: „s ideou věnovat se společně nádražní tematice jsme byli osloveni spřízněným Festivalem m3/umění v prostoru.“Oba festivaly byly podpořeny z programu hlavního města PrahyUmění pro město.


 Začíná Landscape festival; letos společně s umělci a architekty proměňuje lokality pražských nádraží

23.06.2022

Zlíňané osloví budoucí obyvatele města. Zanechat originální vzkaz příštím generacím může každý

22.6.2022  Zlín – Každý obyvatel města se od středy 22.6.2022 může zapojit do historicko-archivačního happeningu, který je součástí festivalu Zlín žije. Sběr vzkazů probíhá v přízemí Obchodního domu. Získaná poselství poputují v zapečetěné schránce za účasti primátora města do věže místního kostela, kde vyčkají sto let na své znovuotevření. 


20.06.2022

Daniel Romano, kanadský hudebník s několika nominacemi na prestižní ceny Juno Awards a Polaris Music Prize vystoupí 26. června poprvé v Praze!

20.6.2022 Country, psychedelie, folk, rock’n'roll i punk. Daniel Romano, kanadský hudebník s několika nominacemi na prestižní ceny Juno Awards a Polaris Music Prize vystoupí 26. června poprvé v Praze! Jako hosté vystoupí Adrian T. Bell a americká písničkářka Carson McHone


16.06.2022

Zpěvák a tanečník StarDance Michael Petr vydává autorské album S tebou: Tento hudební miniseriál vás vezme na romantickou cestu kolem světa

Praha / Hradec Králové, 15. červen 2022– Tanečník a zpěvák Michael Petr z Hradce Králové, který si doslova protančil cestu do našich srdcí díky účasti v taneční televizní soutěži StarDance právě vydává svou novou desku s názvem S tebou”. Posluchači se pomocí písní mohou nechat vtáhnout do příběhu plného lásky a dechberoucích lokalit, na kterých se natáčely jednotlivé videoklipy. 


Zpěvák a tanečník StarDance Michael Petr vydává autorské album S tebou: Tento hudební miniseriál vás vezme na romantickou cestu kolem světa

15.06.2022

Do Prahy se vrací Sian Evans s Kosheen v rámci Resist 20th Anniversary Tour

14.6.2022 Sian Evans se po dvou a půl letech vrací do pražského Lucerna Music Baru, kde vystoupí 18. září 2022. Naváže tak symbolicky na dva beznadějně vyprodané koncerty z února 2020. Sian Evans a její spoluhráči jedou na plný plyn a připomínají si loňské 20. výročí od vydání přelomového alba Resist. A právě v rámci Resist 20th Anniversary Tour vystoupí vynikající koncertní sestava SianEvans&Kosheen v září také ke svým věrným českým fanouškům. Hity z ikonického alba Hide U, Catch, (Slip & Slide) Suicide, Hungry nebo Harder, opět rozvibrují a roztančí Prahu se stejnou fascinující energií, jako před téměř dvěma dekádami.


Do Prahy se vrací Sian Evans s Kosheen v rámci Resist 20th Anniversary Tour

14.06.2022

ENTER FAVU – VEŘEJNÁ VÝSTAVA STUDENTSKÝCH PRACÍ

18. a 19. června 2022 od 10:00 do 18:00

Fakulta výtvarných umění VUT

 

Údolní 53, Brno


ENTER FAVU – VEŘEJNÁ VÝSTAVA STUDENTSKÝCH PRACÍ

10.06.2022

BODY ZLOMU, NEVIDITELNÍ ARCHITEKTI I POCTA ALENĚ ŠRÁMKOVÉ. FILM A ARCHITEKTURA MÍŘÍ POJEDENÁCTÉ DO ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH KINOSÁLŮ

10.6.2022 Ve dnech 29. 9. – 4. 10. představí mezinárodní festival Film a architektura již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst krátké a celovečerní snímky s tématikou architektury a urbanismu. Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.


BODY ZLOMU, NEVIDITELNÍ ARCHITEKTI I POCTA ALENĚ ŠRÁMKOVÉ. FILM A ARCHITEKTURA MÍŘÍ POJEDENÁCTÉ DO ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH KINOSÁLŮ

09.06.2022

Američtí Lettuce spojili na novém albu síly s Bootsy Collinsem

9.6.2022 Americká funková kapela Lettuce vydala 3. června studiovou novinku Unify. Na rozhoupaném úvodním singlu Keep That Funk Alive hostoval bostonským hudebníkům člen Rock'n'rollové síně slávy Bootsy Collins. Formace honosící se nominací na ceny Grammy 2019 za Nejlepší instrumentální album roku vyráží s vydáním desky na světové turné. Jednou z jejich zastávek bude i festival Groove Brno, kde skupina zahraje svou českou premiéru.


Američtí Lettuce spojili na novém albu síly s Bootsy Collinsem

06.06.2022

Landscape festival oživí originálním způsobem lokality pražských nádraží

V Praze 6. června 2022 - Landscape festival proběhne letos v Praze od 21. června do 2. října, tentokrát s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá. Akce, která se již tradičně věnuje širokým souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění, se tentokrát zaměří na proměny lokalit čtyř pražských dopravních a infrastrukturních uzlů: Nákladového nádraží Žižkov, Zastávky Libeň a Palmovky, území mezi Florencí, Masarykovým nádražím a Krenovkou a také Smíchovského nádraží. Právě na těchto místech, kteréprocházejících transformacemi, nabídne Landscape festival desítky umělecko-architektonických intervencí a děl renomovaných tvůrců i studentů uměleckých škol a architektury. Jejich zásahy nabídnou oživení a originální pohled navýznamnámístaPrahy. Po dobu čtyř měsíců tak tyto lokality zajímavě ozvláštní například díla Dominika Langa, Čestmíra Sušky, Miloše Šejna, Romana Franty, Lenky Klodové, Matěje Franka, Tima, Epose 257, Benedikta Tolara nebo ateliérů Kamil Mrva architects, Prodesi/Domesi či ARCHWERK.  


Landscape festival oživí originálním způsobem lokality pražských nádraží

05.06.2022

7. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove přivítá ansámbly z celé republiky a spouští předprodej

5.6.2022 Dny 26. - 30. července budou na Zámku Pardubice opět patřit divadelnímu festivalu Pernštejnlove. Pardubický divadelní open air vstupuje do 7. ročníku naplno, návštěvníci se mohou těšit na desítku divadelních produkcí, divadlo pro děti i koncerty. Permanentky si můžete zakoupit již nyní.


7. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove přivítá ansámbly  z celé republiky a spouští předprodej

02.06.2022

Komedie Miroslava Krobota Velká premiéra představuje trailer a míří na festival do Karlových Varů

Praha2. června– Komedie Velká premiéra Miroslava Krobota bude uvedena ve světové premiéře na 56. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v rámci programové sekce Zvláštní uvedení.Do kin vstoupí oficiálně 21. července, ale ještě předtím zamíří v předpremiérách do Olomouckého kraje.Do hlavních rolí svého třetího filmu si Miroslav Krobot vybral herce Pavla Šimčíka a Ivu Janžurovou. Dále se mohou diváci těšit na Kláru Melíškovou,Ivu Pazderkovou, Jenovéfu Bokovou, Jakuba Žáčka i Miroslava Krobota. Na scénáři svého třetího celovečerního filmu spolupracoval Krobot opět v tandemu s Lubomírem Smékalem.Dnes tvůrci představují trailer Velké premiéry -https://youtu.be/vV1dTJHe2ho, i filmový plakát, jehož autorem je Michal Tilsch.


Komedie Miroslava Krobota Velká premiéra představuje trailer  a míří na festival do Karlových Varů

27.05.2022

Největší svátek pouličního umění se blíží; na festivalu Praha žije hudbou vystoupí Aneta Langerová, Lenka Dusilová, JamesHarries nebo Adam Mišík

V Praze, 26. května –Koncerty 180 hudebníků na třech desítkách míst pod širým nebem nabídne v pátek 3. června a v sobotu 4. června v centru Prahy i dalších částech města festival pouličního umění Praha žije hudbou. Do festivalu se zapojí známí muzikanti i začínající buskeři a v ulicích, na náměstích, v parcích a na dalších veřejných místech bude pod dva dny znít hudba nejrůznějších žánrů od popu přes rock, jazz, folk, hip-hop, čielektroniku až po klasiku. Mottem festivalu je „Umění patří do ulic!“ a jeho cílem je upozornit na význam kvalitního pouličního umění ve veřejném prostoru. 


Největší svátek pouličního umění se blíží; na festivalu Praha žije hudbou vystoupí Aneta Langerová, Lenka Dusilová, JamesHarries nebo Adam Mišík

26.05.2022

Festival NODO zve na operu na sjezdovku i do bývalé továrny

Ostrava, 26. května 2022– Ostravské bienále nové opery NODO ve dnech 25. až 30. června opět prokáže, že operní žánr má i v roce 2022 své místo. Během sedmi večerů nabídne osm světových a českých premiér hudebního divadla současnosti v podání umělců z Česka, ale i z Polska, Německa, Itálie, Slovenska, USA a Velké Británie.Stejně jako v jiných uměleckých oblastech se i v současné opeře rezonují aktuální společenská témata. Festival otevře v Divadle Jiřího MyronadíloSalvatora Sciarrina Superflumina,ve které se odráží témata samoty a opuštěnosti ibezdomovectví.Dalším mimořádným diváckým zážitkem bude jistě uvedení světové premiéry experimentální opery Nulanus slovenského skladatele Miroslava Tótha, který se uskuteční ve Ski areálu v Palkovicích nedaleko Ostravy. Opera rozehrává variace na téma umělá inteligence, život ve vesmíru nebo budoucnost naší civilizace.


Festival NODO zve na operu na sjezdovku i do bývalé továrny


Strana: