Novinky v kultuře

29.04.2024

Projekt Malí velcí filharmonici se blíží do finále Unikátní devadesátičlenný orchestr se ve Zlíně představí 4. 5.

Orchestr s unikátním zvukem, který se podaří dát dohromady jen jednou za pár let. Ve Zlíně se blíží do finále v minulosti mimořádně úspěšný orchestrální projekt Malí velcí filharmonici. Zkušení členové orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) se opět ocitli v roli mentorů a nejtalentovanější žáci veřejných ZUŠ Zlínského kraje si mohli vyzkoušet dráhu profesionálního hudebníka. Společný slavnostní koncert se koná 4. 5. v 19.00 v Kongresovém centru Zlín. Akci pořádá spolek ZUŠKA?ZUŠKA! ve spolupráci s FBM a kulturním a kreativním centrem Živý Zlín.

Do projektu je zapojeno 65 žáků a 25 filharmoniků. V tuto chvíli je za nimi náročná individuální příprava na ZUŠkách i několik společných zkoušek s filharmoniky.  

“Dramaturgie programu nabízí průřez tvorbou světových autorů, důraz však klade na českou hudbu, ale také moravskou muzikalitu a vztah k folkloru skrze skladbu Jiřího Pavlici,” popsala předsedkyně spolku ZUŠKA?ZUŠKA!  Martina Hniličková

Vedení orchestru se ujal výrazný představitel mladé generace českých dirigentů, šéfdirigent FBM Robert Kružík, laureát ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. Asistentem dirigenta bude uznávaný klavírista a pedagog Jiří Kadavý.  

„Návštěvník před sebou bude mít těleso složené z profesionálních muzikantů, kteří jsou ostřílení, vystudovaní v daném oboru, a dětí, které tímto směrem teprve kráčejí. Energie zkušeného hráče a nadšeného studenta se spojí v něco, co posluchač musí stoprocentně vnímat. Je to něco výjimečného, to se neodehrává na běžném abonentním koncertě,“ uvedl Robert Kružík.

„Tento projekt je natolik intenzivním propojením teorie s praxí, že může mít zásadní vliv na směrování i smýšlení zapojených dětí a nejen jich. Výchovné koncerty zdaleka nemohou tak zásadně vstoupit do života mladé generace, ale i jejich spolužáků, či rodin. Je to velice intenzivní a nepřenosná zkušenost,” doplňuje ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.

Program třetího ročníku dá vyniknout třem sólistům ze ZUŠek ve Zlínském kraji. „Jsou to výjimeční mladí lidé, vítězové řady soutěží na národních i mezinárodních úrovních - klavíristka Julie Poláková, houslista Matouš Pospíchal a akordeonistka Julie Vajdáková,“ vyjmenovala Jana Kubáčová.

 

Program:

Joseph Haydn: Koncert pro klavír a orchestr D dur, 3. věta - Julie Poláková, klavír
Édouard Lalo: Španělská symfonie pro housle a orchestr d moll, 1. věta - Matouš Pospíchal, housle
Ástor Piazzolla: Aconcagua, Koncert pro akordeon a orchestr, 1. věta - Julie Vajdáková, akordeon

Orchestrální skladby:

Jiří Pavlica: Moravský tanec – 1. Od země
Jiří Pavlica: Moravský tanec – 2. Velkomoravský
Jiří Pavlica: Moravský tanec – 3. Hanatica
Gustavo Dudamel – Marquez: Danzon N°2


Projekt Malí velcí filharmonici se blíží do finále Unikátní devadesátičlenný orchestr se ve Zlíně představí 4. 5.


Další novinky v kultuře