Novinky v kultuře

29.02.2024

Vítězem skladatelské soutěže Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději je brněnský skladatel Ari Dvořáků s kompozicí Petrichor

29.2.2024 Vítězem prvního ročníku skladatelské soutěže Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději, pořadatele festivalu Věčná naděje, je brněnský skladatel Ari Dvořáků a kompozice Petrichor, kterou uvedlo v premiéře Bennewitzovo kvarteto.

„Vítězná skladba je pro mne skloubením tklivé melodiky s dravostí a akcentací tolik potřebnou pro výstavbu a vývoj celého díla. Jako bonus předpokládám dobré vyznění pro smyčcový kvartet, což je nelehká skladatelská disciplína,“ uvedl dramaturg festivalu  a člen poroty soutěže, Petr Nouzovský.

 

Pořadatelé soutěže obdrželi 24 přihlášek ze tří zemí, o vítězi dále rozhodovalhudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer, slovenský hudební skladatel Ľuboš Bernáth, členka správní rady Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději Martina Jankovská, izraelský hudební skladatel Yuval Shaked a Bennewitzovo kvarteto.

 

Skladba Petrichor nás zaujala svou jemnou poetikou a smyslem pro vykreslení atmosféry,“ dodávajíčlenové Bennewitzova kvarteta, kteří smyčcový kvartet představili 24. února ve Španělské synagoze v Praze.

 

Ari Dvořákůstudoval Knižní ilustraci na SŠUD, Audio inženýrství na VUT v Brně a Zvukový design na MUNI. Živí se zvučením u televizní produkce, copywritingem, aranžemi a kompozicí. Spolupracuje převážně s amatérskými a poloprofesionálními hudebními tělesy. Nově také skládá hudbu pro činohru - 1. března bude mít premiéru pohádka Příběhy králíčka Péti v Divadle Radost. Jeho dosud nejrozsáhlejší dílo byl muzikál Hlubina, který premiéroval v roce 2020 v Dělnickém domě v Brně-Židenicích. Ve volném čase se věnuje psaní článků a povídek a hraje na violu se dvěma amatérskými orchestry.

 

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje pokračuje 29. února koncertem Marka Švejkara a Lenky Korecké v kostele sv. Vavřince, 14. března benefičním večerem pro Jedličkův ústav a školy v Zrcadlové kapli Klementina v provedení mezzosopranistky Belly Adamove a pianisty Malte Schäfera. Jarní část festivalu zakončí 21. dubna ve Vile Volman v Čelákovicích Petra Ernyei Quartet s názvem Jazzové a židovské písně. Zazní i nová skladba inspirovaná básněmi Ilse Weberové zkomponovaná přímo pro festival Věčná naděje.

 

Vstupenky na festival zakoupíte v prodejní síti GoOut. Kompletní informace a program naleznete na webu vecnanadeje.org.

 

Věčná naděje - Hudební festival nejen terezínských skladatelů - kompletní program

 

21. 2. 2024, 19.30, Kostel sv. Šimona a Judy

PKF — Prague Philharmonia

Robert Kružík — dirigent

Anna Paulová — klarinet

 

24. 2. 2024, 19.30, Španělská synagoga

Bennewitzovo kvarteto

Vyhlášení výsledků skladatelské soutěže

 

25. 2. 2024, 11.00, Městská knihovna v Praze

Dětská opera Praha: Tlustý pradědeček a loupežníci

 

29. 2. 2024, 19.30, Kostel sv. Vavřince pod Petřínem

Marek Švejkar — klarinet

Lenka Korecká — klavír

 

14. 3. 2024, 19.30, Zrcadlová kaple Klementina

Bella Adamova — zpěv

Malte Schäfer — klavír

 

27. 3. 2024, 19.30, Klášter sv. Anežky České

“Gideon Klein. Klavírista terezínského ghetta”

Igor Ardašev — klavír

 

21. 4. 2024, 17.00, Volmanova vila

“Jazzové a židovské písně”

Petra Ernyei Quartet


Vítězem skladatelské soutěže Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději je brněnský skladatel Ari Dvořáků s kompozicí Petrichor


Další novinky v kultuře