Novinky v kultuře

15.11.2023

Zimní večery v Třeboni ve znamení klasické hudby, začíná koncertní cyklus Třeboňská nocturna

15.11.2023 Už 27. ročník zimních Abonentních koncertů Třeboňských nocturen rozezní prostory empírového divadla J. K. Tyla v Třeboni. Návštěvníky čeká od října do března pět koncertů klasické hudby a jeden diskusní večer, představí se Ivo Kahánek, Bella Adamova s Patrickem Vacíkem, Belfiato Quintet a další.

Sérii zahájí ve čtvrtek 26. října dvojice Petr Nouzovský a Kristina Fialová Nouzovská, uvedou dílo J. S. Bacha, Antonia Vivaldiho, Camilla Saint-Saënse, Antonína Dvořáka, Romana Haase, Zoltána Kodályho, Paula Hindemitha a Adama Skoumala.

 

„Těší nás, že zimní koncertní cyklus zahájí vynikající český violoncellista Petr Nouzovský, který se od tohoto roku stává také dramaturgem zimních i letních Třeboňských nocturen. Tímto bych chtěla poděkovat předešlým dramaturgům za jejich skvěle odvedenou práci. Během následujících zimních večerů přivítáme mladé umělce, kteří teprve začínají sbírat ocenění na mezinárodních pódiích, jako je Trio Bohémo, ale také ty, kteří již stojí na výsluní a v Třeboni se představili jako čerství vítězové soutěže Pražského jara, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Jedná se o Iva Kahánka či Kateřinu Javůrkovou,“říká ředitelka festivalu Třeboňská nocturna, Irma Mrázková.

Kristina Fialová Nouzovskáje odbornou kritikou oceňována především pro dokonalou techniku, temperament a kultivované hudební cítění. Je absolutní vítězkou či laureátkou řady mezinárodních soutěží. Pravidelně vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry pod vedením renomovaných dirigentů, koncertovala ve většině států Evropy, v Rusku, Africe, Asii a v Jižní i Severní Americe a je zvána k vystoupení na domácích a mezinárodních festivalech. Jako komorní hráčka spolupracuje s řadou výjimečných interpretů. Základy k úspěšné umělecké dráze stavěla za studií na Konzervatoři Brno, na Vysoké hudební škole v Drážďanech, Královské hudební akademii v Kodani a na Akademii múzických umění v Praze. Dále se zdokonalovala pod vedením špičkových sólistů a pedagogů na četných mistrovských kurzech.

Petr Nouzovský se řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty své generace. Jeho všeobecně oceňovanou předností je interpretace, promyšlená ve všech složkách. Představil se na mnoha koncertech v Evropě, Severní Americe a Asii, v recitálech, komorních formacích či s orchestry za řízení předních dirigentů. Je pravidelným hostem domácích festivalů. V repertoáru má kmenová díla violoncellové literatury, ale také skladby z různých důvodů opomíjené. Nahrává pro domácí i zahraniční firmy, jeho CD získala řadu ocenění. Dvojalbum s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr vydané v Německu bylo roku 2017 vyhlášeno „Nahrávkou roku“ a odměněno „Cenou německých kritiků“. Vysoká mezinárodní ocenění získalo také jeho CD s díly Antonína Dvořáka. Petr Nouzovský studoval na Pražské konzervatoři, na Hudební fakultě AMU v Praze, Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Madridu, absolvoval mezinárodní mistrovské kurzy. Na svém kontě má přes 2000 koncertů ve čtyřiceti zemích světa.

Kompletní program koncertů a vstupenky naleznete na trebonskanocturna.cz

 

21. ročník letního festivalu Třeboňská nocturna proběhne ve dnech 9. - 13. 7. 2024 na různých místech Třeboně.

 

YouTube: https://youtu.be/z7ipUM-v83w?si=ZFfaKa-rSlBSIP1A

 

Vstupenky: https://www.trebonskanocturna.cz/vstupenky/

 

trebonskanocturna.cz

facebook.com/trebonskanocturna

instagram.com/trebonskanocturna

 

Třeboňská nocturna Abonentní koncerty 2023/2024

 

26. 10. 2023 Kristina Fialová Nouzovská & Petr Nouzovský

 

23. 11. 2023 Belfiato Quintet

 

14. 12. 2023 Bella Adamova & Patrick Vacík

 

25. 1. 2024 večerní setkání s Martinou Kociánovou a Jiřím Strachem

 

22. 2. 2024 Ivo Kahánek

 

21. 3. 2024 Trio Bohémo

 

Vybranými večery provede Pavla Kuchtová (Český rozhlas České Budějovice)

Partneři akce:

 

Město Třeboň, Jihočeský kraj, Slatinné lázně Třeboň s.r.o.. EGE, spol. s r.o., U+M Servis s.r.o., Čevak a.s., ITS akciová společnost, AGROLA spol. s r.o., EUROVIA CS, a.s. závod České Budějovice, TSE spol. s r.o., AGP nova spol. s r.o.


Zimní večery v Třeboni ve znamení klasické hudby,  začíná koncertní cyklus Třeboňská nocturna


Další novinky v kultuře