Novinky v kultuře

28.10.2023

Schola Pragensis: největší přehlídka středních škol v Česku nasměruje tisíce deváťáků

PRAHA, 23. ŘÍJNA 2023 – Přes 100 tisíc deváťáků čeká brzy rozhodnutí, kam jít studovat dál. Ujasnit si priority, zájmy a vlastní možnosti pomáhá výstava Schola Pragensis. Největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku, která proběhne od čtvrtka 23. do soboty 25. listopadu v Kongresovém centru Praha, letos představí 150 vystavovatelů.Vstup pro všechny je zdarma.

Schola Pragensis – veletrh pražských středních škol pořádaný pražským magistrátem každoročně už od devadesátých let – by neměl minout žádného deváťáka. Na 28. ročníku veletrhu získají budoucí středoškoláci přehled o bohaté nabídce středních škol, informace o podmínkách přijetí, podrobnosti o průběhu studia nebo možnostech budoucího uplatnění. „Naše škola se výstavy účastní od prvního ročníku, letos opět se stánkem 202 ve druhém patře Kongresového centra Praha. Každý zájemce zde může získat veškeré informace o průběhu studia, o aktivitách školy a možnostech uplatnění po absolvování. Současní žáci školy budou na výstavě prezentovat reálné činnosti charakterizující vybrané řemeslné obory - truhlář, malíř a lakýrník, sklenář, klempíř, kominík a další. Část stánku bude vyhrazena zahradnickým oborům. Tradičně bude zahradnická prezentace spojena s prodejem výrobků našich žáků. Na místě budou i pedagogové školy a zároveň pracovníci studijního oddělení, kteří budou poskytovat informace všem zájemcům o studium nebo návštěvu školy,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Každoročně dorazí na Scholu Pragensis přes 30 tisíc návštěvníků. Ve všední dny dopoledne převažují prohlídky žáků 8. a 9. tříd základních škol se svými učiteli, o víkendech pak přicházejí uchazeči o studium s rodinou nebo kamarády. Vybírat zde mohou ze specializovaných škol i řemeslných oborů. Právě veletrh Schola Pragensis je spolu se dny otevřených dveří jednotlivých škol pro správnou volbu budoucích středoškoláků klíčový. „Pro nerozhodnuté žáky je výstava Schola Pragensis výborným zdrojem detailních informací a možností srovnání preferovaných škol, a to ještě před návštěvou jejich dnů otevřených dveří. Vloni zavítalo na náš modrý stánek přes 60 procent a následně na dny otevřených dveří ve škole dokonce 83 procent našich současných prváků. Na veletrhu se uchazeči z úst našich studentů a učitelů dovídají o podobách výuky oboru informační technologie, nabízených specializacích,  skladbě předmětů,  nárocích na znalosti ze základní školy nebo o vybavení učeben,“uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která je pravidelným účastníkem akce.

Schola Pragensis je určená nejen žákům základních a speciálních škol, ale i široké veřejnosti se zájmem o rekvalifikaci či doplnění vzdělání. Z celkového počtu 150 vystavovatelů se představí 134 zbytek jsou cechy a poradenské služby. Letos se koná ve dnech 23. až 25. listopadu, denně od 9 do 18 hodin, v sobotu zkráceně do 15 hodin. Vstup je zdarma bez nutné registrace.

Veletrh doplní různé workshopy a semináře. Součástí bude i hra Technikiáda, která pomůže žákům základních škol poznat své silné stránky a nasměruje je k pro ně optimálním středním školám. „Projekt Technikiáda přináší první elektronickou evidenci aktivit a dovedností žáků základních škol. Žákům přináší nástroj pro rozvoj dovedností, které je baví a v kterých jsou šikovní. Zároveň jim ukazuje cestu, která střední škola vhodně naváže na jejich portfolio dovedností a preferencí. Technikiáda je pro žáky hrou, která je motivuje k vyhledávání aktivit, při nichž si vyzkouší škálu různých činností a získají řadu zkušeností i dovedností. Nutná je registrace se souhlasem rodiče na www.technikiada.cz,“ popsal Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA JAROV, www.skolajarov.cz

Střední odborná škola Jarov spojuje hned několik různorodých zaměření – stavební, dřevařské, zahradnické a sportovní. Nabízí vzdělávání ve čtyřletých studijních a tříletých učebních oborech. Studijní obory jsou zakončeny maturitou, učební obory výučním listem. Na tříleté učební obory se dá navázat v rámci dvouletého denního nástavbového studia zakončeného maturitou. Maturitu lze získat i v rámci tříletého dálkového studia, které je určeno především jako vzdělávání pracujících. Škola zároveň zajišťuje výuku v oborech určených absolventům speciálních základních škol nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami.

Učební obory: instalatér, kamnář, klempíř, kominík, malíř, montér vodovodů a kanalizací, pokrývač, podlahář, sklenář, strojírenské práce, tesař, truhlář, zahradník, zámečník, zedník. Maturitní obory: dřevostavby, management ve sportu, management ve stavebnictví, stavební obnova, technická zařízení budov.

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA VÝPOČETNÍ TECHNIKY, www.sssvt.cz

Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT) se od svého založení v roce 1994 věnuje tvorbě a výuce maturitních oborů z odvětví informačních technologií. V současné době škola nabízí tři studijní specializace: grafické systémy a tvorbu webových stránek, správu počítačových sítí, programování a databázové systémy. Důraz na praktickou výuku podtrhuje moderním vybavením a zapojením studentů i vyučujících – fundovaných profesionálů – do vedlejší hospodářské činnosti školy (od roku 2003). Každý rok pořádá soutěž pro žáky základních škol IT-SLOT. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS.Další novinky v kultuře