Novinky v kultuře

12.10.2023

Hlasy nočních rybníků i startující pračka, projekt Stratopilot debutuje eponymním EP

12.10.2023 Debutové eponymní EP vydávají ostravští Stratopilot. Odráží se v něm pečlivé zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů a okamžiků, ať už v krajině, městě či v intimitě vlastního bytu.

Debutové eponymní EP vydávají ostravští Stratopilot. Odráží se v něm pečlivé zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů a okamžiků, ať už v krajině, městě či v intimitě vlastního bytu. Koncem roku 2019 dospěl hudebník Jakub Krajíček k plánu vytvořit vlastní hudební projekt, který bude protipólem k jeho běžné práci - skládání scénické hudby. S první písní Stratopilot oslovil textaře a kytaristu Františka Kuču a vytvořili tak tvůrčí tandem. Sestavu postupně doplnil bubeník Viktor Dořičák a zpěvačka Veronika Boráková aka Nika. Krátké album o pěti skladbách vznikalo ve studiu Soundevice, pod mixem a masteringem je podepsán Boris Carloff.

Co skladba, to samostatný příběh. „Intro inspiroval zvuk pračky, během otáček mi v hlavě zněla stále stejná melodie, kterou jsem ve studiu dále rozvedl. 5:23 zachycuje konkrétní čas na konkrétním místě, východ slunce 14. května, tam kde sídliště přechází v pole za městem a absurdně barevné paneláky jsou jako rozházené houby na utírání tabule. Jistebnické rybníky nás vtáhnou do nočního života žab a vodních tvorů. Atmosféra jako z béčkového hororu. Skladba Městem je po hudební stránce ovlivněna seriálem Návštěvníci, text nás lapí v sychravých ulicích,” přibližuje Krajíček inspirační zdroje EP. Výčet uzavírá singl Stratopilot s hostujícím hercem Norbertem Lichým v úvodním recitativu. Ten získal i podobu videoklipu režiséra Martina Smékala. Křest EP Stratopilot se uskuteční 23. listopadu v ostravském klubu Dock spolu s kapelou Moře dní. Partnerem vydání je OSA a Moravskoslezský kraj.

 

Jistebnické rybníky: https://www.youtube.com/watch?v=RW9DQbLazyA 


Hlasy nočních rybníků i startující pračka, projekt Stratopilot debutuje eponymním EP


Další novinky v kultuře