Novinky v kultuře

29.08.2023

Galerie Villa Pellé nabídne průřez tvorbou malířky a textilní výtvarnice Zdeny Šafky

29.8.2023 U příležitosti kulatých narozenin malířky a textilní výtvarnice Zdeny Šafky chystá pražská Galerie Villa Pellé rozsáhlou výstavu, jejíž ambicí je zachytit všechny její zásadní tvůrčí etapy. Zdena Šafka vstoupila do povědomí nejen jako oceňovaná oděvní návrhářka, mimo jiné je autorkou kolekce české výpravy na zimních olympijských her v roce 1994 nebo uniforem pro organizaci Junák – český skaut, ale i úspěšná malířka a textilní výtvarnice. V roce jejích sedmdesátin představí Villa Pellé její obrazy a textilie, krajiny i abstrakce, portréty i zátiší, ať už vytvořené olejem, akrylem, akvarelem nebo nitěmi zvlny či bavlny. Jsem velmi ráda, že po delší době můžeme prezentovat v galerii tvůrkyni – ženu, malířku a textilní výtvarnici, jejíž obsáhlý a rozmanitý průřez tvorbou je vlastně ohlédnutím za pěti desetiletími její tvorby. Už název výstavy Hlavy, mosty, kapradí naznačuje různorodost zpracovávaných témat,“ doplňuje Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé. K výstavě bude vydán i doprovodný katalog.

Tkané gobelíny, kresby i malbu Zdeny Řehákové, která na české výtvarné scéně vystupuje pod pseudonymem Šafka, spojují výrazná barevnost, harmonické kompozice a také klid a rovnováha, které autorka přenáší ze svých děl na diváky. „K jednotlivým motivům se v průběhu let opakovaně vracím, ať už jsou to hlavy a figura, přírodní motivy inspirované exotickými místy i Jizerskými horami anebo technické objekty, například viadukt v Kryštofově údolí,“ říká Zdena Šafka, která ve zmíněné obci na Liberecku dlouhodobě žije a tvoří.“ Barevný a citlivý pohled na přirozené věci, lidi a děje kolem nás, stejně jako jemné předivo představ, tvoří komplexní a provázaný soubor, který má v sobě pozdně letní esprit i melancholii patřící k přírodě i k nadhledu nad životem,“ přibližuje „náznakovou“ retrospektivu Zdeny Šafky kurátor výstavy Martin Dostál, který se podílel i na katalogu, jenž výstavu doprovází.

 

Zdena Šafkase narodila 17. února 1953. Vystudovalapražskou Vysokouškoluuměleckoprůmyslovou,ateliértextilní tvorby, kde byl jejím profesorem malíř a textilní výtvarník Bohuslav Felcman. Dva roky po škole nastoupila do Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde do roku 1989 působila jako kostýmní výtvarnice. Z její dílny pochází i návrh a realizace tkané opony pro Malé divadlo v Liberci, které bylo otevřeno v září 1989. Po sametové revolucizaložila Zdena Šafka vlastní módní značku a navrhovala oděvy. Slavná je její kolekce pro českou výpravu sportovců účastnících se zimní olympiády v norském Lillehammeru v roce 1994. Navrhla rovněž uniformy pro organizaci Junák – český skaut. Na konci 90. let umělkyně zanechala podnikání a působila jako pedagožka na katedře designu liberecké Technické univerzity. V té době už se vedle tapiserií věnovala i malbě, která nakonec v její tvorbě převládla. Od portrétů či figur přešla ke krajinám a přírodě, ikonickým motivem se pro ni stal viadukt v Kryštofově údolí na Liberecku. Zdena Šafka musela ve svém životě spojit uměleckou práci s rodinnými povinnostmi. Kromě dvou vlastních potomků vychovávala i další tři děti v pěstounské péči. Svou tvorbu přesto vystavovala kromě Česka také v Pekingu a řadě evropských zemí, kde vzbudily značnou pozornost zvlášť její velkoformátové gobelíny stylizovaných hlav, které budou rovněž součástí výstavy ve Ville Pellé.

 

Výstava Zdeny Šafky bude zahájena 30. srpna a potrvá až do 1. října. Více informací na www.villapelle.cz.

 

 

Zdena Šafka
Hlavy, mosty, kapradí

 

Galerie Villa Pellé

Otevírací doba: po – zavřeno út – ne 13-18 hodin

Komentovaná prohlídka: 14. 9.od 18 hodin

Tvůrčí dílna pro děti: 10. 9. od 14 hodin

 

Pořadatel: Porte z. s., Galerie Villa Pellé

Producent: Vladana Rýdlová

Kurátor: Martin Dostál

Architektura: Tomáš Rýdl

Grafický design: Studio Symbiont s.r.o.

Produkce: Barbora Páníková

Produkční asistence: Kateřina Zoubková

Instalace: Artpartners s.r.o.

Komunikace: Silvie Marková, Kateřina Zoubková

Překlad: Sylva Ficová

Korektury: Olga Stehlíková

Doprovodné programy: Ateliér Pellé

 

Partneři výstavy: Městská část Praha 6, Nadace PPF, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Nadace ČEZ, Porte, Kodl Contemporary, Taktum, Renomia

 


Galerie Villa Pellé nabídne průřez tvorbou malířky a textilní výtvarnice Zdeny Šafky


Další novinky v kultuře