Novinky v kultuře

20.06.2023

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna 2023

20.6.2023 Již za měsíc se v Třeboni sejdou špičky klasické hudby, swingu a jazzu. Ve dnech 11. - 15. července rozezní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna hned několik míst historického centra města. Vystoupí se Talichovo kvarteto, sopranistka Eliška WeissováFilharmonie Hradec KrálovéPhilHarmonia OctetJan Smigmator & Tonya Graves v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava BromaJiří Stivín a další.

Těší nás, že se festival vrací po covidových letech v plné síle. Jubilejní ročník se navíc rychle blíží vyprodání. Návštěvníci se mohou těšit na špičkové umělce. Eliška Weissová okouzlila Vídeňskou státní operu coby Kostelnička, nejinak tomu jistě bude v roli Cizí kněžny příští rok. Talichovo kvarteto i Jan Smigmator si podmanili Carnegie Hall v New Yorku. Uznávaný hobojista Vilém Veverka se vrací na Nocturna již potřetí, tentokrát s PhilHarmonia Octet. Tím výčet skvělých umělců zdaleka nekončí. Co večer, to výjimečný umělecký zážitek v architektonicky zajímavých prostorách,“přibližuje program ředitelka festivalu Irma Mrázková.

 

Třeboňská nocturna zahájí 11. července v Konírně Státního zámku Třeboň Talichovo kvarteto. Bude provedena zřídka uváděná Kvartetní věta Antonína Dvořáka a Mendelssohnův raný Smyčcový kvartet Es dur. Na závěr zazní Mozartův Stadler-Quintet ve spolupráci s francouzským klarinetistou Lilianem Lefebvrem, vítězem hudební soutěže Pražské jaro 2022.

 

12. července bude Divadlo J. K. Tyla patřit vynikajícím mladým hudebníkům, houslistovi Danielu Matejčovi a klavíristovi Janu Schulmeisterovi. Oba pravidelně vystupují doma i v zahraničí, s úspěchem se zúčastňují prestižních hudebních soutěží, zazní dílo Pärta, Janáčka, Martinů, Ysaÿe, Gliera i Bartóka.

 

Dechový souborPhilHarmonia Octet hobojisty Viléma Veverky představí 13. července v prostoru nádvoří státního zámku TřeboňMozarta Musorgského. Později v noci vystoupí v Tunel music baru jedna z nejoriginálnějších osobností české hudební scény, multiinstrumentalistaJiří Stivín v doprovodu kytaristy Jaroslava Šindeláře.

 

V pátek 14. července bude patřit nádvoří Městského úřadu Třeboň swingu a nestárnoucím skladbám Quincyho Jonese, Bennyho Goodmana či Dukea Ellingtona. Zpěváky Jana Smigmatora a Tonyu Graves doprovodí Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vladem Valovičem.

 

Programovou novinkou je sobotní odpolední multižánrové představení Harlekýn v Loutkovém divadle v Třeboni pro malé i velké. „Laureát řady významných mezinárodních soutěží, klarinetista Karel Dohnal, přiveze do Třeboně unikátní komediální představení s hudbou Karlheinze Stockhausena, které sklízí nadšené ovace doma i v zahraničí,“dodává Mrázková.

 

Třeboňská nocturna tradičně zakončí sobotní pocta pěvkyni Emě Destinnové. Tentokrát v podání sopranistky Elišky Weissové, slovenského barytonisty Daniela Čapkoviče a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého. Detailní program a vstupenky naleznete na trebonskanocturna.cz

 

YouTube: https://youtu.be/uI-kvWeUw5s

 

https://www.trebonskanocturna.cz/

https://www.facebook.com/trebonskanocturna

https://www.instagram.com/trebonskanocturna/

 

Kompletní program Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2023

 

11. 7. 2023, 19:30 Konírna státního zámku Třeboň

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU

Talichovo kvarteto

Lilian Lefebvre (FR) – klarinet // (vítěz MHS Pražské jaro 2022)

 

12. 7. 2023, 19:30 Divadlo J. K. Tyla, Třeboň

Daniel Matejča – housle

Jan Schulmeister – klavír

 

13. 7. 2023, 19:30 Malé nádvoří státního zámku Třeboň

 PhilHarmonia Octet

 

13. 7. 2023, 22:00 Tunel music bar, Třeboň

Jiří Stivín – flétny, saxofony a Jaroslav Šindler – kytara

 

14. 7. 2023, 19:30 Nádvoří Městského úřadu Třeboň

Rozhlasový Big Band Gustava Broma / Vlado Valovič – dirigent

Jan Smigmator & Tonya Graves

 

15. 7. 2023, 17:00 Divadlo J. K. Tyla, Třeboň PROGRAM PRO MALÉ I VELKÉ

Karel Dohnal – Harlekýn

 

15. 7. 2023, 19:30 Nádvoří Městského úřadu Třeboň POCTA EMĚ DESTINNOVÉ

Eliška Weissová – soprán

Daniel Čapkovič (SK)  – baryton

Filharmonie Hradec Králové / Jan Chalupecký – dirigent

 

Večery uvádí Martina Kociánová


Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna 2023


Další novinky v kultuře