Novinky v kultuře

18.05.2023

Umění patří do ulic! Festival Praha žije hudbou společně s hvězdami i amatérskými buskery rozehraje Prahu

V Praze 18. května 2023 - Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku, indie rocku, R&B i world music, z nichž mnohé na ulici začínaly. Mezi účinkujícími budou například hudebník a stand-up komik Vojtaano, jazzová legenda Laco Déczi, rapper a básník Lipo, zpěvačka a herečka Bára Hrzánová s kapelou BachtaleApsa, písničkář Jakub König, rapperka Arleta, elektronické dechové trio ze Slovinska Pantaloons, dechový showbandBrass Avenue, „femipunkerka“ Mucha, popová zpěvačka Elly nebo balkánskými rytmy ovlivnění Czardashians. Akce se pravidelně účastní i zahraniční buskeři.

 

„Umění patří do ulic! To je naše motto, kterým se každý rok snažíme ukázat, proč je důležité a krásné zažívat živou kulturu ve veřejném prostoru. Letos navíc s bohatým programem, kde každý může nalézt svůj oblíbený žánr. Nebo prostě vyrazit ven objevovat,"říká ředitel festivalu Jan Gregar a upřesňuje, že hudební program bude probíhat na celkem sedmadvaceti místech v centru i jeho bezprostředním okolí. Hlavní festivalová trasa povede od Kampy, přes Jungmannovo náměstí, Můstek a Palladium na náměstí Republiky až do Kasáren Karlín. Hudba dále rozezní například kulturní centrum Stalin v Letenských sadech nebo venkovní kavárnu Šesťák v Dejvicích.

 

Hudební program festivalu Praha žije hudbou je stále otevřen buskerům i těm, kteří si chtějí hraní na ulici jen vyzkoušet. Jednotlivci i celé kapely se mohou hlásit do 11. června na www.prahazijehudbou.cz/predvedse/. Rozsáhlá akce se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Zájemcům nabízí možnost načerpat zkušenosti z organizace netradičního formátu komunitního festivalu. Více informací je k dispozici na www.prahazijehudbou.cz/zapojse/.

 

Festival Praha žije hudbou vznikl před osmi lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města. Ambicí pořadatelů je otevřít centrum Prahy kvalitnímu pouličnímu umění, oživit veřejná prostranství hlavního města autentickou kulturou a současně zlepšit podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy. Veškerý program festivalu je zdarma, návštěvníci však mohou umělce odměnit dobrovolnými příspěvky „do klobouku“. Festival Praha žije hudbou probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem akce i svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Více informací na www.prahazijehudbou.cz. 

 

Pořadatelem akce je kulturní nezisková organizace Nerudný fest, která stojí i za festivaly Mladí ladí jazz, Student Fest, Koncertem pro budoucnost a dalšími projekty.

 

Za podpory: Hl. m. Praha

Speciální partner: Pražská energetika, Palladium

Partneři: Kolektory Praha, Praha 6

Mediální partner: Rádio 1

Praha žije hudbou je součástí iniciativy Take a Stand


Umění patří do ulic! Festival Praha žije hudbou společně s hvězdami i amatérskými buskery rozehraje Prahu


Další novinky v kultuře