Novinky v kultuře

15.05.2023

Exkluzivní spolupráce PKF – Prague Philharmonia a mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie

Exkluzivní spolupráce PKF – Prague Philharmonia a mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie

 

PRAHA, 15. května 2023: PKF – Prague Philharmonia podepsala 10. května 2023 exkluzivní smlouvu o spolupráci s mezinárodním festivalem komorní hudby Konvergencie, sídlícím na Slovensku, který v rámci svého působení pořádá skladatelskou soutěž a vyzývá české a slovenské skladatele do 35 let, aby se zapojili se svými díly a soutěžili například o uvedení jejich skladby v cyklu soudobé hudby S orchestru PKF – Prague Philharmonia v koncertní sezoně 2024/2025. Uzávěrka soutěže je 31. května 2023 – neváhejte proto s přihláškou!

„Velmi nás těší uzavření této spolupráce, avšak o to víc, že PKF – Prague Philharmonia je jediným profesionálním orchestrem v České republice, ale patrně i v Evropě, který dává nepřetržitě již téměř dvacet let ve svém působení značný prostor soudobé a současné hudbě, dokonce je jí vymezen jeden z našich základních abonentních cyklů. Právě do tohoto cyklu jsme se rozhodli umístit vítězné skladby v současné době probíhajícího ročníku skladatelské soutěže festivalu Konvergencie,“ zmiňuje k nové spolupráci Kateřina Kalistová, ředitelka PKF – Prague Philharmonia.

Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie byl založen v roce 2000 v Bratislavě. Již více než dvě desetiletí vytváří každoročně prostor pro umělce a milovníky hudby, aby se mohli blíže seznámit s různými žánry, projekty a osobnostmi komorní hudby z celého světa. Platforma Konvergencie se věnuje také vydávání CD nahrávek a knih, pravidelnému publikování podcastů či vzdělávacím projektům. Patří k nim kurzy komorní hudby, masterclasses s renomovanými zahraničními hudebníky a soubory, odborné semináře a v neposlední řadě také skladatelská soutěž, do které bylo od roku 2021 přihlášeno již více než 35 soutěžních prací.

Skladatelská soutěž je součástí celoroční činnosti Konvergencie, kterou podpořil z veřejných prostředků Fond na podporu umění. Partnery soutěže jsou dále SOZA – Slovenský svaz autorů, Hudební centrum, PKF – Prague Philharmonia, Soutěž Vladimíra Mendelssohna, RTVS – Rádio Děvín a Hudební život.

Třetí ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergencie, který nyní probíhá, podpořil také Island, Lichtenštejnsko a Norsko prostřednictvím EHP fondů. Spolufinancován je ze státního rozpočtu Slovenské republiky.

Po dvou úspěšných ročnících se soutěž rozšiřuje – kromě slovenských skladatelů se nyní mohou zúčastnit i skladatelé čeští. Cílem je iniciovat vznik a provedení nových skladeb a vytvořit nové generační vazby mezi skladateli a interprety.

Napište nám kvarteto

Jednou z podmínek letošního ročníku soutěže je napsat skladbu s kvartetem ve složení klarinet, housle, violoncello a klavír, případně s možností využití elektroniky.

„Věřím, že jednotné nástrojové obsazení bude pro mladé skladatele výzvou a motivací. Kvarteto ve složení klarinet, housle, violoncello a klavír se stalo jedním ze základních souborů komorní hudby 20. století, vznikla takto řada dnes již klasických skladeb. Stačí zmínit Oliviera Messiaena a jeho Kvartet pro konec času. Mladí skladatelé tudíž mají na co navazovat,“ říká slovenský skladatel Adrián Demoč, člen sedmičlenné mezinárodní poroty, která bude rozhodovat o laureátech soutěže.

Dalšími členy poroty jsou skladatelé prof. Jevgenij Iršai, Lukáš Borzík, Jaroslav Šťastný, dále norský houslista Nils Økland, violoncellista Jozef Lupták, klavíristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič.

Posouvání hudby vpřed

Pod heslem „Posouváme hudbu dál“ se organizátoři soutěže snaží prezentovat nové skladby nejen na Slovensku, ale i v rámci navázané mezinárodní spolupráce – díla letošních laureátů budou uvedena ve spolupráci se Soutěží Vladimíra Mendelssohna na festivalu v italském Ascoli Piceno, nebo zařazena do koncertní sezony PKF – Prague Philharmonia v České republice.

„Velmi nás potěšil živý zájem mladých skladatelů o první dva ročníky soutěže. Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit prostor pro prezentaci současné tvorby a propojení skladatelů s interprety. Zároveň je skvělé, že vítězná skladba bude kromě Konvergencií zařazena také do programu festivalu v Itálii a v Praze. Věříme, že i toto bude další motivací pro přihlášení skladeb ať už našich slovenských nebo českých autorů,“ vysvětluje Jozef Lupták, ředitel festivalu Konvergencie a zároveň jeden z porotců skladatelské soutěže.

Uzávěrka soutěže je 31. května 2023. Veškeré informace o soutěži a přihlášku naleznete na adrese www.konvergencie.sk.

 

 

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl

Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Šéfdirigenti orchestru: Prof. Jiří Bělohlávek 1994 – 2005 Kaspar Zehnder 2005 – 2008 Jakub Hrůša 2008 – 2015 Emmanuel Villaume od 2015


Exkluzivní spolupráce PKF – Prague Philharmonia a mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie


Další novinky v kultuře