Novinky v kultuře

13.04.2023

Dny evropského filmu od příštího týdne zvou na oceňované snímky ze tří desítek zemí

V Praze 13. dubna 2023 – Pestrý výběr aktuálních oceňovaných hraných i dokumentárních snímků evropských filmařů nabídne již od čtvrtka 20. dubna v Praze, Brně a Ostravě festival Dny evropského filmu (DEF).  Jubilejní třicátý ročník láká na výrazné debutyi díla slavných režisérů z téměř tří desítek zemí. Přinese například samostatnou sekci věnovanou významnému německému režiséroviFatihuAkinovi, zaměří se na stále úspěšnější kinematografii zemí Beneluxu, v programu najdeme kolekci hudebních filmů či sekce věnované aktuálním společenským tématům, jako jsou dezinformace nebo ekologie. Většina filmů bude uvedena v české premiéře. Poprvé na plátna kin u nás tak vstoupí italsko-francouzský snímek Nesmírnost s hvězdnou PenélopeCruz v hlavní roli, který festival zahájí. V české premiéře budou dále uvedeny například filmy Chléb a sůl či Ti nejhorší oceněné na festivalech v Benátkách a Cannes anebo Zlato Rýna, výbušná novinka zmiňovaného FatihaAkina.

 

Festivalovou atmosféru zpestří setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně uvedou Ann Oren a ColmBairéad. Izraelská výtvarnice a režisérka Ann Oren tvořící v Berlíně přiveze drama Piaffa o sexuálním probuzení a síle zvuku. Režisér ColmBairéad a producentka Cleona Ní Chrualaoí pak představí irský debut Mlčenlivá dívka, který získal oscarovou nominaci. Oba tvůrci povedou v Praze také masterclass. Osobně na festivalu představí svůj film BANGER. i režisér Adam Sedlák. DEF po vybraných projekcích nabízí také debaty s odborníky na dané téma, například s ekonomkou Danuší Nerudovou, historikem Lubošem Švecem, novináři Ondřejem Soukupem, Pavlem Turkem a Vítem Schmarcem, filozofkou Annou Hogenovou nebo dokumentaristou a spisovatelem Stevem Lichtagem. V programu nechybí ani projekce a workshopy pro děti či seniory.

 

Od 20. do 25. dubnase festival koná v Praze v kinech Lucerna, Světozor a Přítomnost, brněnské Scale a Artu a ostravských kinech Etáž a Minikino. „Letos zveme diváky i pod obří kopule Hvězdárny v Brně a ostravského Planetária, kam jsme v programu zařadili specifické filmy ve formátu 'full dome',“ vysvětluje ředitelka festivalu Barbora Golatová. Od 26. do 30. dubna v rámci festivalových Ozvěn zavítá festivaldo desítky kin v dalších městech celé České republiky. Všechny cizojazyčné filmy jsou uváděny s českými a ve většině případů i s anglickými titulky.

 

Kompletní program a vstupenky jsou k dispozici na eurofilmfest.cz.

 

„Současní evropští filmaři mají v hledáčku témata jako dospívání, dezinformace, změny ve společnosti, události přelomu 20. a 21. století, ekologie a udržitelnost. Z různých částí Evropy tak přinášíme unikátní svědectví o současnosti i nedávné minulosti,“říká dramaturg festivalu Šimon Šafránek.

 

V hlavní soutěži, zaměřené na debuty, se utká hned několik filmů, v nichž excelují neokoukaní dětští či mladí herci, ať už jde o portugalský snímekAlma Viva či lotyšské drama Ségry (Sisters). „Ironií budiž, že v programu sekce debutů neschází ani fantastické parkourovédrama OfftheRails anglického televizního matadora Petera Daye, které bývá považováno za nový Trainspotting,“ podotýká Šimon Šafránek.

 

Pestrý mix snímků podle skutečných událostí a dynamických dokumentů přinese soutěž hudebních filmů. Představí se v ní i novinka držitele Zlatého medvěda z BerlinaleFatihaAkinaZlato Rýna (Rhinegold) zpracovávající turbulentní osudy rappera Xatara nebo snímek Meet Me In The Bathroom sehrané dvojice WillLovelace a Dylan Southern, který je adaptací stejnojmenné knihy o newyorské rockové scéně na začátku milénia. „Jsem moc rád, že ve výběru je i sci-fi drama Gravitace (The Gravity) od Cédrica Ida, v němž se potkávají sociální gangsterky z pařížských sídlišť s atmosférou von Trierovy Melancholie, to vše s jedinečnou hudbou sourozenců Jevgenije a Saši Galperinových,“ přidává svůj tip Šimon Šafránek.

 

Drtivá většina snímků se v programu DEF objeví v české premiéře, a to včetně těch, které bodovaly na velkých světových festivalech. EF 20. dubna otevře italsko-francouzský film Nesmírnost (L’immensità)odehrávající se v Římě v polovině 70. let. Světoznámá PenélopeCruz hraje ženu, jejíž manželství se rozpadá a drží ho pohromadě už jen děti. Napětí mezi rodiči pozorně sleduje nejstarší dcera Adriana, která se cítí být klukem a snaží se o tom přesvědčit všechny lidi ve svém okolí. Živelný film o složitosti dospívání režíroval Emanuele Crialese. V Cannes zazářil film Ti nejhorší (The WorstOnes) režisérek Lise Akoky a Romane Gueret, které s ním vyhrály sekci Uncertainregard. Cenu za nejlepší režii na stejném festivalu získal Alexandru Belc za rumunské retro Metronom (Metronome). V sekci Orizzonti v italských Benátkách získali cenu za režii TizzaCovi a Rainer Frimmel za melancholický portrét Vera. Zvláštní cenu poroty obdržel v Benátkách polský snímek Chléb a sůl (Bread and Salt) režiséra Damiana Kocura. Mezinárodními festivaly prošlo i švýcarské drama Blesk (Thunder) režisérky Carmen Jaquier nebo avantgardníPiaffa (Piaffe) od výtvarnice Ann Oren s vynikající Simone Bucio v roli filmové ruchařky, které díky práci na reklamě s koněm začne růst koňský ocas.

 

Festival promítne i snímky s oscarovými nominacemi. Drama Mlčenlivá dívka (The Quiet Girl) režiséra ColmaBairéada se odehrává v roce 1981 na irském venkově, kde s problematickými rodiči vyrůstá zakřiknutá devítiletá dívka Cáit. Dalším na Oscara nominovaným filmem je subtilní příběh belgického režiséra Lukase DhontaBlízko (Close),jenž vypráví o dvou nerozlučných kamarádech, kteří se po bezstarostných prázdninách ocitají ve škole, kde se jen obtížně začleňují do širšího klukovského kolektivu. Oscarovou nominaci má i melancholické drama Aftersun, které líčí příběh rozvedeného mladého otce a jeho dospívající dcery na dovolené v tureckém přímořském resortu. Citlivý snímek skotské režisérky Charlotte Wells festival zakončí.

 

Několik filmů reflektuje problematiku vyrovnání se s rozpadem Sovětského svazu a aktuální témata jako boj za svobodu a nutnost čelit dezinformacím všeho druhu. O tom vypráví estonský film Kalev režiséra OveMustinga, sledující účast estonského basketbalového týmu na sovětském prestižním turnaji v roce 1990, i drama Leden (January) lotyšského režiséra ViesturseKairišse, odehrávající se na začátku 90. let, kdy se Lotyšsko vydává na cestu k samostatnosti.

 

Festival dává dlouhodobě prostor i filmům, které se věnují otázkám přírody. Letos promítneme v předpremiéře přírodopisný snímek Národ velryb (WhaleNation), v němž Jean-Albert Lièvre zavádí obecenstvo mezi vzácné keporkaky, a stejně tak i dokumentární esej Jací jsme byli (WhoWeWere) renomovaného německého filmaře Marca Baudera.

 

Novým prvkem DEF je Fokus zaměřený na přeshraniční oblast Beneluxu. „Akcentujeme Benelux coby centrum koprodukcí a důkaz toho, že i malé země mohou hrát ve filmovém průmyslu první housle,“ vysvětluje Šimon Šafránek zaměření letošního ročníku festivalu, jehož program obohatí například výbušné drama Rebel progresivních belgických tvůrců s marockými kořeny Adila el Arbiho a BilallaFallaha. K vidění bude i film podle skutečných událostí Zillion o vzniku excentrické diskotéky v srdci Antverp. Snímek Robina Pronta se stal v Belgii hitem a české diváky přesvědčí o tom, že „devadesátky“ nebyly divoké zdaleka jen u nás.

 

 

Doprovodný program

Tradičně bohatý doprovodný program DEF zahrnuje semináře pro kinaře KINO 2023 i akce na podporu zvířat a přírody. „Součástí festivalu bude i charitativní výstava v kině Lucerna vytvořená ve spolupráci se spolkem Hlasem zvířat a u příležitosti Dne Země nabídne v brněnské Hvězdárně filmy o fascinujícím světě pod hladinou oceánu, o našem historickém přístupu k planetě. Po projekci filmu Národ velryb zde proběhne diskuse s dokumentaristou, spisovatelem a dobrodruhem Stevem Lichtagem,“ vysvětluje ředitelka festivalu Barbora Golatová. Další doprovodné akce zaostří i na současné jevy rezonující Evropou, jako jsou společenské změny, problematika LGBT či stále více aktuální téma dezinformací. Na pražskou projekci snímku Leden naváže diskuse na téma dezinformací, vměšování se do práv suverénních států, hybridní hrozby, které se zúčastní vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Landmannová, redaktor Hospodářských novinOndřej Soukup, historik Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity KarlovyLuboš Švec a právník a válečný veterán pplk. Otakar Foltýn. Projekci filmu Trojúhelník smutku doplní besedao stavu a změnách české a evropské společnosti s kinantropoložkou a filozofkou Annou Hogenovou. Pozvání na diskusi přijala i ekonomka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, se kterou se mohou diváci setkat po brněnských projekcích filmů Alcarras a Palčivé dny. K tématu Queer Europe proběhne po projekcích filmů Bludička a Blízko beseda, které se například zúčastní politoložka a politička Pavlína Springerová. Moderátory besed budouZuzana Tvarůžková, Michael Rozsypal čiLukáš Rumlena.

Projekce filmů pro děti doplní tvůrčí animační dílny a nechybí obvyklé odpolední projekce pro seniory za vstřícnou cenu, ani školní představení doplněná tematickými vzdělávacími besedami.

 

Festivalové ceny

DEF jeod loňského roku soutěžním festivalem a uděluje hned několik cen. V hlavní soutěži debutůbude rozhodovat porota, ve které zasednou filmový producent Pavel Strnad, herečka Helena Vágnerová, filmový kritik Aleš Stuchlý a režisér Juraj Lehotský. DEF dále ocení nejlepší hudební film letošního ročníku. O vítězi rozhodne porota složená z hudebního publicisty a spisovatele Karla Veselého, americké režisérky Jay Walker a estonského dokumentaristy, scenáristy a režiséraIvara Murda. Vítězové budou vyhlášeni 25. dubna.Dalším oceněním je Cena diváků LUX, která je udělována Evropským parlamentem ve spolupráci s Evropskou filmovou akademií. O vítězném filmu  mohou hlasovat diváci do 12. června na luxaward.eu/cs/.

 

 

 

Ozvěny v regionech

Festivalové ozvěny v regionechproběhnou 26.–30. dubna v kinech v Boskovicích (kino Panorama), Havířově (kino Centrum), Červeném Kostelci (kino Luník), Jablonci nad Nisou (kino Junior), Hradci Králové (Bio Central), Hodoníně (kino Svět), Vrchlabí (kino Střelnice), Šumperku (kino Oko), Vyškově (kino Sokolský dům) a Znojmě (kino Svět).

 

Dny evropského filmu (DEF) – přehled všech sekcí a filmů

Poprvé

Boří staré pořádky a hlásí se o vlastní slovo. Odvážné filmy nastupující filmařské generace tvoří soutěžní program DEF o nejlepší evropský debut roku.

 

Alma Viva, r. CristèleAlvesMeira (Portugalsko, 2022)

Blesk / Thunder, r. Carmen Jaquier (Švýcarsko, 2022)

Chléb a sůl / Bread and Salt, r. Damian Kocur (Polsko, 2022)

Metronom / Metronome, r. Alexandru Belc (Rumunsko / Francie, 2022)

Mlčenlivá dívka / The Quiet Girl, r. ColmBairéad (Irsko, 2021)

OfftheRails, r. Peter Day (Velká Británie, 2022)

Piaffa / Piaffe, r. Ann Oren (Německo, 2022)

Ségry / Sisters, r. Linda Olte (Lotyšsko / Itálie, 2022)

Ti nejhorší / The WorstOnes, r. Lise Akoka, Romane Gueret (Francie, 2022)

 

 

Film & hudba

Tóny a melodie udávají rytmus v soutěžní sekci orientované na avantgardu, dokumenty i hrané filmy, v nichž hlavní roli hraje hudba.

 

Gravitace / The Gravity, r. Cedric Ido(Francie, 2022)

Meet Me in theBathroom, r. WillLovelace, Dylan Southern (Velká Británie, 2022)

Ráj karaoke / Karaoke Paradise, r. EinariPaakkanen (Finsko, 2022)

Zillion, r. Robin Pront (Belgie / Nizozemsko, 2022)

Zlato Rýna / Rhinegold, r. FatihAkin (Německo / Itálie / Nizozemsko, 2022)

 

 

Bez rodičů

První lásky, strachy, přátelství. Filmy zaměřené na současný život dětí a mladistvých.

 

Banger., r. Adam Sedlák (Česko, 2022)

Mise asteroid / MissionUlja Funk, r. Barbara Kronenberg (Německo / Lucembursko / Polsko, 2022)

Otcové a matky / Fathers and Mothers, r. Paprika Steen (Dánsko, 2022)

Rebel, r. Adil El Arbi, BilallFallah (Belgie / Lucembursko / Francie, 2022) – distributor Film Europe

Život kotěte / A Cat'sLife, r. GuillaumeMaidatchevsky (Francie 2023)

 

 

Hvězdy

Světoznámí tvůrci, herecké hvězdy, renomované festivaly. Výběr aktuálních hitů, které by vám neměly uniknout.

 

Aftersun, r. Charlotte Wells (Velká Británie / USA, 2022) – distributor Aerofilms
Hilma, r. LasseHallström (Švédsko, 2022)

Nesmírnost / L'immensità, r. Emanuele Crialese (Itálie / Francie, 2022)

Oběť / The Victim, r. Michal Blaško (Slovensko / Česko / Německo, 2022)

Vera, r. TizzaCovi, Rainer Frimmel (Rakousko, 2022)

Víc než kdykoli / More ThanEver, r. Emily Atef (Francie / Německo / Lucembursko / Norsko, 2022)

 

 

Naděje je

Program zaměřený na snímky, které hledají soulad s přírodou a vyvolávají otázky k tématům udržitelnosti a ekologie.


Jací jsme byli / WhoWeWere, r. Marc Bauder (Německo, 2021) – distributor Film Europe        

Národ velryb / WhaleNation, r. Jean-Albert Lièvre (Francie, 2023)      - distributor Bohemia MotionPictures

Planeta Praha / Wild Prague, r. Jan Hošek (Česko, 2022)           

Příběh řeky Sávy / Oneforthe River: The Sava Story, r. RožleBregar (Slovinsko, 2022)

 

 

K věci - Dezinformace

Tradiční sekce ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice se věnuje dezinformacím a šedé zóně mezi pravdou a lží.

 

Blokáda / Blockade, r. ÁdámTősér (Maďarsko, 2022)

Kalev, r. OveMusting (Estonsko, 2022)

Leden / January, r. ViestursKairišs (Lotyšsko / Polsko / Litva, 2021)

Phi 1.618, r. Theodore Ushev (Bulharsko / Kanada,        2022)

Pohled motýla / Butterfly Vision, r. Maksym Nakonechnyi (Ukrajina / Česko / Chorvatsko / Švédsko, 2022)

Rozsudek / The Judgement, r. Sander Burger (Nizozemsko, 2020)

 

 

LUX - Cena diváků

Výběr filmů nominovaných na Cenu diváků LUX, jíž udílí Evropský parlament ve spolupráci s Evropskou filmovou akademií. O vítězi svým hlasováním rozhodují sami diváci. 

 

Alcarràs, r. Carla Simón (Španělsko / Itálie, 2022)         

Blízko / Close, r. Lukas Dhont (Belgie / Nizozemsko / Francie, 2022) – distributor Artcam      

Bludička / Will-o'-the-Wisp, r. João Pedro Rodrigues (Portugalsko / Francie, 2022)

Palčivé dny / BurningDays, r. Emin Alper (Turecko, 2022)     

Trojúhelník smutku / Triangle ofSadness, r. Ruben Östlund (Švédsko / Francie / Velká Británie / Německo, 2022)          

 

 

MEDIA - PoctaFatihuAkinovi

Jedna novinka a několik starších filmů německého režiséra, který si získal srdce diváků živelným vyprávěním a portréty hrdinů rozervaných mezi modernou a tradicí.


Na druhé straně / The EdgeofHeaven, r. FatihAkin (Německo / Turecko / Itálie, 2007)

Odnikud / In the Fade, r. FatihAkin (Německo / Francie, 2017)

 

Soul Kitchen, r. FatihAkin (Německo, 2009)

U Zlaté rukavice / The GoldenGlove, r. FatihAkin (Německo, 2019)   
Zlato Rýna / Rhinegold, r. FatihAkin (Německo / Itálie / Nizozemsko, 2022)

 

 

Speciální projekce ve Fulldome formátu

 

-22.7°C, r. Dirty Monitor, Molécule (Belgie / Kanada / Francie, 2022)

Oříšky / Hazelnuts, r. Damien Maugin (Francie, 2022)

Měsíční základna - Příští krok / Moonbase – The Next Step, r. Graham Watts (Velká Británie, 2022)

 

 

Odkazy:

Web: www.dnyevropskehofilmu.cz

Facebook: www.facebook.com/DnyEvropskehoFilmu/

Instagram: www.instagram.com/dnyevropskehofilmu/
YouTube: www.youtube.com/@dnyevropskehofilmudaysofeu8359/featured

 

 

DEF SE KONAJÍ POD ZÁŠTITOU:

MINISTRA KULTURY ČR MARTINA BAXY, VEDOUCÍ ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČR MONIKY LADMANOVÉ, PRIMÁTORA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY BOHUSLAVA SVOBODY, PRIMÁTORKY STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA MARKÉTY VAŇKOVÉ, PRIMÁTORA STATUTÁRNÍHO MĚSTA OSTRAVY TOMÁŠE MACURY A STAROSTKY MČ PRAHY 1 TEREZIE RADOMĚŘSKÉ

 

POŘÁDAJÍ:

VELVYSLANECTVÍ A KULTURNÍ INSTITUTY A ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČR

ZA FINANČNÍ PODPORY:

MINISTERSTVA KULTURY ČR, MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE, EUNICU, EVROPSKÉHO PARLAMENTU, HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY, STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA, STATUTÁRNÍHO MĚSTA OSTRAVY, MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 1 A KANCELÁŘE KREATIVNÍ EVROPY MEDIA

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER:

RADIO 1

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

ČSFD.CZ, PROTIŠEDI.CZ, EXPATS.CZ, VESMÍR, OSTRAVAN.CZ A INFORMUJI.CZ

PARTNEŘI:

EMBLEM HOTEL PRAGUE A NEWTON MEDIA

PRODUCENT:

EUROFILMFEST S.R.O.


Dny evropského filmu od příštího týdne zvou na oceňované snímky ze tří desítek zemí


Další novinky v kultuře