Novinky v kultuře

13.04.2023

V Ostravě začala společná výstava nominovaných na Cenu Jantar. Jedno z vystavených děl bude po skončení výstavy zkompostováno

Ostrava, 13. dubna 2023- Má to cenu? To je název výstavy, která od středy po dobu necelých tří týdnů spojila čtyři umělce nominované na výroční Cenu Jantar v kategorii výtvarné umění. Sochařka Sabina Knetlová, multimediální umělkyně Jana Klodová, fotograf Michal Kalhous a také všestranný umělec Jan BogyLörincz vystavují svá díla v prostorách galerie PLATO/Bauhaus v Ostravě.

Výstava je součástí doprovodného programu výročních Cen Jantar, jejichž vítězové budou oznámeni během galavečera v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Lidé si výstavu budou moci prohlédnout ještě necelé tři týdny. Expozici připravila kurátorská dvojice Martin Dvořák a Václav Rodek.

Zatímco Knetlová, Klodová a Kalhous představují svá díla, která byla vystavována již v minulosti, Jan BogyLörincz, jejž odborná porota nominovala za loňskou realizaci velkoplošného muralu na opěrné zdi nad stadionem Bazaly, vytvořil pro výstavu nové dílo. Jde o velkoplošnou malbu Žížalám, která bude po skončení výstavy zkompostována.

Jan BogyLörincz, jehož tvorba je úzce spojená s přírodou, se totiž v posledních letech zabývá vývojem pigmentů z odpadních materiálů. Poznatky o možnostech recyklace pigmentů autor využil při realizaci nástěnné malby nad stadionem Bazaly. A v duchu jeho přístupu k tvorbě je koncipováno i jeho nové dílo Žížalám, které v prostorách galerie vyráběl několik dnů.

„Rádi bychom, aby se výstava nominovaných ve výtvarné kategorii stala do budoucna tradicí, stejně jako autorské čtení umělců nominovaných v kategorii literatura, které ve středu proběhlo v ostravském Domě knihy Knihcentrum,“ řekl pořadatel cen Aleš Honus. Doprovodný program podle něj má ještě lépe poukázat na nejvýraznější umělecké počiny svázané s Moravskoslezským krajem.

Kdo Ceny Jantar za rok 2022, získá, bude jasné už v pondělí 17 dubna během galavečera v Domě kultury Poklad. „I letošní seznam nominovaných je důkazem vysoké úrovně umělců, kteří jsou s naším krajem nějakým způsobem spojeni. Buď se zde narodili a nastartovali zde svou uměleckou kariéru, nebo zde dlouhodobě působí, anebo prostě jen přijali pozvání, aby se stali součástí inscenací zdejších divadel. Pohled na jména nominovaných umělců je jasným důkazem toho, že pořádání uměleckých cen v našem kraji má své velké opodstatnění. Přesvědčujeme se o tom každým rokem,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. Právě Moravskoslezský kraj je už šestým rokem generálním partnerem Cen Jantar, které nemají srovnatelnou obdobu v žádném jiném kraji.

Podrobný přehled nominovaných a další informace najdete na webových stránkách www.cenyjantar.cz

Další informace na webu www.cenyjantar.cz


V Ostravě začala společná výstava nominovaných na Cenu Jantar. Jedno z vystavených děl bude po skončení výstavy zkompostováno


Další novinky v kultuře