Novinky v kultuře

03.04.2023

Prague Philharmonia zahraje s držitelem Grammy Garrickem Ohlssonem

PRAHA, 3. dubna 2023: V sedmém abonentním koncertu své 29. sezony nabídne PKF – Prague Philharmonia díla dvou hamburských skladatelů. Pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zazní 11. dubna v pražském Rudolfinu Symfonie č. 3 Felixe Mendelssohna – Bartholdyho a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Johannese Brahmse. Sólového partu se ujme držitel Grammy, americký virtuos Garrick Ohlsson.

 

PKF – Prague Philharmonia programem navazuje na hlavní dramaturgickou linku své sezony, kterou tvoří díla Johannese Brahmse, případně autorů, kteří mu byli blízcí. „Při hraní Brahmse má muzikant vždy pocit, že dostal lekci, jakoby skladatel říkal: podívejte, jak jsem chytrý! Cítíte se tak trochu jako na testu, a to je vlastně i to, co je zajímavé a fascinující,“ zamýšlí se nad hudbou Johannese Brahmse šéfdirigent a hudební ředitel PKF Emmanuel Villaume.

Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 přitom patří k nejzávažnějším dílům klavírní literatury – a představuje výzvu jak pro sólistu, tak i pro orchestr, jehož party koncipoval skladatel až symfonicky. Jako sólista s PKF vystoupí Garrick Ohlsson, legendární klavírista, jenž má vedle Grammy na kontě například vítězství na Chopinově mezinárodní klavírní soutěži. To si vysloužil jako jediný Američan v historii.

Vedle Brahmsova koncertu zazní na koncertě Symfonie č. 3 a moll „Skotská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která reflektuje autorovy silné dojmy z návštěvy Skotska. Navazuje přitom zejména na atmosféru země, přičemž některé pasáže přímo odráží inspiraci skotskou tradiční hudbou. Výsostně raně romantické dílo skvěle odpovídá naturelu PKF – Prague Philharmonia, která má s díly tohoto skladatele bohaté zkušenosti.

Mendelssohnovu Symfonii č. 3 zahraje PKF – Prague Philharmonia i v rámci svého dubnového zájezdu do francouzského Colmaru. V městě označovaném za perlu Alsaska uvede orchestr během Velikonoc tři koncerty, všechny pod taktovkou Emmanuela Villauma.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

 

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství


Prague Philharmonia zahraje s držitelem Grammy Garrickem Ohlssonem


Další novinky v kultuře