Novinky v kultuře

24.01.2023

Hudební Odysseu, koncertní cyklusAtria na Žižkově a Akademie MenARTodstartují Ivo Kahánek, Jan Fišer, Jan Ostrý a jejich stipendisté

V Praze 24. ledna 2023 – Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu.Večerem provede zkušený redaktor ČRo Vltava Daniel Jäger. Pro začínající muzikanty je společné vystoupení s profesionály obohacující zkušenost. Obě strany spojuje nakažlivá vášeň pro hudbu. Publikum tak bude svědky nových společných příběhů a nahlédne pod pokličku mentorské výuky. První z koncertů se uskuteční již 27. ledna a představí se něm zástupci nejmladší generace hudebníků po boku klavíristy Ivo Kahánka, houslisty Jana Fišera a flétnisty Jana Ostrého. V dalších pátečních večerech se během letošního roku mohou posluchači těšit na Michaelu Fukačovou, Karla Košárka, Pavla Steidla, Beatu Hlavenkovou a jejich studenty. „Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Se svými studenty se setkají v žižkovském Atriu, které je skvělým prostorem pro tento cyklus,“zve na koncerty ředitelka MenARTu Dana Syrová.„Atrium na Žižkově někteří návštěvníci vnímají výhradně jako koncertní síň. Činnost našeho kulturního centra je ale mnohem širší, působíme také v galerijní, komunitní či vzdělávací oblasti. Rozhodli jsme se tak oslovit Akademii MenART právě proto, že její vášeň pro vzdělávání a podpora mladých lidí je nám blízká,” vysvětluje Marie Kašparová, ředitelka organizace Za Trojku, jež Atrium zastřešuje.

 

Koncerty začínají vždy v 18.00. Více informací na www.menart.cznebo na www.atriumzizkov.cz, vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.

 

Hudební Odysseuzahájí v pátek 27. lednakoncert klavíristy Iva Kahánka, houslisty Jana Fišeraa flétnisty Jana Ostrého, kteří vystoupí se svými svěřenci – klavíristy Johanou Vítovou a SemjenemYakimovem, flétnistkami Adélou Vrátilovou a Evelynou Anežkou Semrádovou a houslistou Matejem Pčolinským.Tři nepřehlédnutelné osobnosti české klasické scény pojí vedle interpretačního mistrovství i dlouholeté přátelství a vztah k mladým kolegům. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ poznamenává Ivo Kahánek.

 

Večer se studenty Michaely Fukačovéa Karla Košárkaproběhne 14. dubna. Uhrančivou královnu violoncella Michaelu Fukačovou a jednoho z nejvyhledávanějších klavíristů a komorních hráčů Karla Košárka spojuje kromě vrcholných uměleckých výkonů také velkorysost vůči nastupující generaci. „Setkávání s nejmladší generaci jsou pro mě osobně vždy nesmírně obohacující, takže věřím, že se budeme inspirovat a obdarovávat navzájem,“ komentuje svou pozici mentorky Michaela Fukačová. Karel Košárek mimo jiné zdůrazňuje sdílenou radost z hraní si na klavír. Společně zahrají ikonické skladby Antonína Dvořáka – Rondo a Klid lesa.

 

Pavel Steidla Karel Košárekuvedou své žáky v Atriu 6. října.Kytarový virtuos Pavel Steidl se s lehkostí pohybuje mezi žánry a do této hry zve Karla Košárka, proslulého svým citem pro interpretaci. Oba přátelé tak slibují mimořádný zážitek z hudební pouti napříč staletími. Mladou generaci vedou způsobem, který by si každý přál, oba shodně hledají cestu, jak „objevovat pravidla, která snad najdeme jen hluboko v srdci, na cestě, která nezná konce,“ řečeno slovy Pavla Steidla.

 

Cyklus zakončí 10. listopaduvystoupení Beaty Hlavenkovéa jejích žáků. Okouzlující Beata Hlavenková, skladatelka, klavíristka, vokalistka i producentka patří mezi nejvýraznější současné autory. Její tvorba je křehká i odzbrojující. Ať již máme na mysli alba Sně či Žijutě nebo soundtrack k Zátopkovi. Svým žákům vštěpuje: „Nezáleží na tom, odkud jste, možná ani na podpoře okolí. Jde o to, ať děláte, co vás baví, a to ať rozvíjíte. Ať se nebojíte využít příležitost k setkání s lidmi, s hudbou, nikdy nevíte, kam vás to může posunout. Já jsem za všechna tato setkání vděčná.“Na pódium Atria si přizve své hudební přátele i své stipendisty z MenARTu.

 

Termíny koncertní řady Hudební Odyssea:

 

Pátek 27/1/2023 – Hudební Odyssea: I. Kahánek, J. Fišer, J. Ostrý a jejich žáci

Pátek 14/4/2023 – Hudební Odyssea: Michaela Fukačová, Karel Košárek a jejich žáci

Pátek 6/10/2023 – Hudební Odyssea: Pavel Steidl, Karel Košárek a jejich žáci

Pátek 10/11/2023 – Hudební Odyssea: Beata Hlavenková a její žáci

O Akademii MenART

MenART je roční stipendijní program určený dětem a studentům nadaným v uměleckých oborech a jejich pedagogům. Umožňuje jim po dobu jednoho školního roku pracovat v úzkém kontaktu s mentory – výraznými osobnostmi české umělecké scény. MenART realizujeme v oboru hudebním (klasická sekce a sekce bez žánrového omezení), výtvarném, literárně-dramatickém a tanečním. Program je akreditován MŠMT v systému DVPP. MenART vznikl, aby pomohl studentům zapáleným do uměleckých oborů, kteří chtějí prozkoumat více do hloubky svůj obor, případně uvažují o tom, že by se mu chtěli věnovat profesionálně a jejich pedagogům na společné cestě. Během uplynulých pěti ročníků prošlo Akademií MenART 666 studentů a 371 pedagogů. Řada stipendistů posléze uspěla v přijímacích řízeních na vyšší stupeň uměleckých škol u nás i v zahraničí.

 

Akademie v nadcházejícím školním roce vstupuje do šestého ročníku. Šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního a výtvarného oboru bude po celý následující školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy. Přihlášky do dalšího ročníku se uzavírají na konci března 2023.

Více informací na www.menart.cz.

 

Patron Akademie MenART: RSJ

Mecenáš: Julius Prüger

Za finanční podpory: Hlavní město Praha

Partneři a podporovatelé: ErstePremier, Aveton, Centrální depozitář cenných papírů, ČEPS, PVK, Ivana Janečková

Pořadatel závěrečného koncertu EU2022:České centrum v Brusel

Zvláštní poděkování za podporu mladých talentů: Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Americké jaro, Smetanova výtvarná Litomyšl, Bohemian HeritageFund

Mediální partneři: Harmonie, KlasikaPlus

Spolupracující instituce: ZUŠ Kroměříž, UMPRUM, HAMU, DAMU, ZUŠ Jana Hanuše, Praha 6

 


O Atriu na Žižkově

Atrium na Žižkově je jedinečné kulturní centrum na pražském Žižkově, kousíček od žižkovské televizní věže, které připravuje pro své sousedy i přespolní program zaměřující se zejména na hudbu, umění
a komunitní akce.

V zrekonstruovaném barokním kostele se pořádají koncerty vážné, soudobé i alternativní hudby a jazzu. V galerii Atrium na Žižkově probíhají výstavní projekty, které pod vedením kurátora Fuczika nabízejí divákům zajímavá témata zaměřená na výrazné aktuální společenské problémy. A celým prostorem
i krásnou zahradou ve vnitrobloku se pak propojují oba tyto světy v rámci komunitních akcí, které se programově celoročně zaměřují na významné svátky či sousedské slavnosti. Program centra je přístupný široké veřejnosti a všem sociálním i věkovým skupinám.

Atrium se poprvé otevřelo už v roce 1984 a stalo se tradičním místem žižkovského kulturního života.
V poslední době se zde pořádají i komunitní akce a zahrada se proměnila v oblíbené místo odpočinku. Od roku 2016 se v kapli uzavírají i sňatky.

Atrium na Žižkově spravuje příspěvková organizace Za Trojku, kterou zřizuje Městská část Praha 3. Navštívit můžete také naše sesterské centrum KC Vozovna.


Hudební Odysseu, koncertní cyklusAtria na Žižkově a Akademie MenARTodstartují Ivo Kahánek, Jan Fišer, Jan Ostrý a jejich stipendisté


Další novinky v kultuře