Novinky v kultuře

15.11.2022

Výročí Sametové revoluce si Zlíňané připomenou u Lavičky Václava Havla. Festival svobody připomene také dění na Ukrajině

15.11.2022 Zlín – Také letos bude Zlín součástí celorepublikového Festivalu Svobody. Program u Lavičky Václava Havla připomene 17. listopadu od 18 hodin kromě 33. výročí Sametové revoluce také současné dění na Ukrajině. Promluví aktéři listopadových událostí a atmosféru dokreslí hudební vystoupení.

„V rámci Festivalu svobody nepřipomínáme jen události, které se odehrály před třiatřiceti lety, ale po celé republice vyzýváme též k pokračování podpory Ukrajiny. Dále podporujeme zvyšování energetické soběstačnosti investicemi do obnovitelných zdrojů energie a reformu školství pro 21. století směřující ke kritickému myšlení a větší adaptaci na současný svět,” popisuje za organizátory Tomáš Pasterný ze spolku Zlínská křižovatka. Spolupořadateli jsou iniciativa Lavička VH ve Zlíně a také kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.

Během klidného vzpomínkového shromáždění u Lavičky Václava Havla v dolní části náměstí T. G. M. promluví zástupci několika organizací i aktéři Sametové revoluce ve Zlíně. Uskuteční se také happening společného zapalování svíček po celé republice se streamy na Václavské náměstí. O hudební doprovod se postará saxofonista Zdeněk Marušák a klavírista Štěpán Holík.

„Hodnotu demokracie a svobody si musíme připomínat stále. Letos se nás výročí sametové revoluce dotýká ještě intenzivněji, vzhledem k situaci na Ukrajině,” sdělila Jana Kubáčová, ředitelka kulturního a kreativního centra Živý Zlín.

Zlíňané si ovšem výročí připomenou také dalšími způsoby, například rozsvícením Památníku Tomáše Bati nebo svátečním koncertem souboru Concertino složeného z předních hráčů Filharmonie Bohuslava Martinů. Živý Zlín pro zájemce připravil souhrnný soupis všech akcí, které ve městě připomenou události 17. listopadu, a to ve formě přehledného newsletteru. Přihlášení může každý jednoduše provést zde. Více informací na www.kulturazlin.cz a www.festivalsvobodyvezline.cz.

Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum, příspěvková organizace, pořádá v krajském městě více než 70 akcí ročně pro širokou veřejnost a spolupracuje s řadou institucí a komunit. Sídlí na zlínském zámku. V letošním roce se zásadně podílí na organizaci většiny akcí statutárního města Zlína k příležitosti 700 let od první písemné zmínky o městě – besedy s historiky, Podnikatelský meeting, festival Zlín Žije, festival Dny Baťa, projekt Zlín všemi smysly a mnohé další. Nově přináší Zlíňanům přehledný kalendář akcí na webu www.kulturazlin.cz.


Výročí Sametové revoluce si Zlíňané připomenou u Lavičky Václava Havla. Festival svobody připomene také dění na Ukrajině


Další novinky v kultuře