Novinky v kultuře

14.11.2022

Festival Das Filmfest pokračuje zdarma online

V Praze 14. listopadu2022 - 16. ročník Festivalu německy mluvených filmů DasFilmfestmá za sebou úspěšnou cestu kinosály v Praze, Brně a Olomouci a od 16. do 20. listopadu nabízí speciální online edici. Zdarma zve ke sledování dvou desítek vybraných hraných a dokumentárních filmů jak z letošního ročníku, tak i na řadudalších filmů, které se do kin na podzim naopak nedostaly.Program nabídne například hrané snímky Nad zemí (Märzengrund), Ivie jako Ivie (IviewieIvie), Hyperlandči dokumentární filmyPráce na černo (Schwarzarbeit) neboZuhuřiny dcery (ZuhursTöchter).I online přehlídka připomene osobnost mimořádnéhorežiséra Rainera Wernera Fassbindera.Nejmladší diváci jistě ocení snímek Emil a detektivové (Emil unddie Detektive).

 

Všechny filmy je možné zdarma sledovat na území České republiky a Slovenska a jsou k dispozici v originálním znění. Až na výjimky jsou filmy uváděny s českými a ve většině případech i s anglickými titulky. Filmy budou k dispozici na VOD platformě www.dasfilmfest.cz. Festival spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

Tématy festivalových sekcí 16. ročníkuDasFilmfestubyly touha po svobodě i vztahová pouta. Online edice tak nabídne z letošního ročníku například film Hyperlandrežiséra Maria Sixtuse, který nahlíží do možné blízké budoucnosti, kdy budeme hodnoceni jen podle počtu lajků. Dále nabídne snímekIvie jako Ivie (IviewieIvie) Sarah Blaßkiewitz, jenž popisuje hledání vlastní identity v kontextu každodenního rasismu a afroněmecké životní reality. Útěk před světem, kde je hlavním měřítkem zisk, do lůna přírody je pak tématem filmu Nad zemí (Märzengrund) režiséra Adriana Goigingera. V online programu nalezneme i oceňované drama Démon (Albträumer) režiséra Philippa Klingera, který velmi otevřeně nahlíží na rodinné trauma sebevraždy.

Speciálně do online přehlídky byl zařazen historicky první švýcarsko-český koprodukční celovečerní film Ztraceni v ráji (Lost in Paradise)režisérky Fiony Ziegler, ve kterém si zahráli mimo jiné Hana Vágnerová nebo Ivan Pokorný. Nejmenším divákům pak nabídne filmovou adaptaci slavného románu Ericha KästneraEmil a detektivové(Emil unddie Detektive)režisérky Franzisky Buch.

I online přehlídka DasFilmfestu vzdává poctu jedné z nejvýraznějších osobností německé kinematografie Raineru Werneru Fassbinderovi, od jehož předčasného úmrtí letos uplynulo 40 let. Nabídne jeho nejznámější a zároveň nejdiskutovanější snímky jako Sousto pro satana (Satansbraten), Manželství Marie Braunové (Die Ehe der Maria Braun), Katzelmacher, EffiBriestová (FontaneEffiBriest) a Strach jíst duše (AngstessenSeeleauf).

Silné zastoupení mají v programové online nabídce dokumentární filmy, které otevírají nejrůznější společenská témata. Práci investigativního týmu deníku SüddeutscheZeitung pak představí film Daniela SageraZákulisí novinařiny (Hinter den Schlagzeilen). Dokumentární road movie Práce na černo (Schwarzarbeit) Ulricha Grossenbachera zachycuje nelegální pracovníky ve Švýcarsku i úředníky, kteří je mají vypátrat.S čím vším se musí vyrovnávat sourozenci uprchlí ze Sýrie, kteří jsou transsexuálové, rozkrývá dokument režisérské dvojice LaurentiiGenske a Robina Humboldta Zuhuřiny dcery (ZuhursTöchter). Osobní dokument o emancipaci i selháních Obrazy (mojí) mámy (Bilder (m)einerMutter)Melanie Lischker pak ilustruje životní postoje celé generace západoněmeckých žen.
Online edice festivalu DasFilmfest nabízí i několik starších, ale stále velmi aktuálních dokumentů, které se věnují otázkám vývoje světa na globální úrovni a koncentraci moci. TrustWHO (WHO – AmTropf der Geldgeber) režisérky Lilian Franckkriticky pohlíží na„nezávislost“ Světové zdravotnické organizace WHO. Snímek Ukradená zem (Landraub), který byl s úspěchem před lety uveden na festivalu Jeden svět, otevřeně líčí zneužívání zemědělské půdy či deštných pralesů velkými korporacemi, kde síla peněz převažuje nad hodnotou lidského života. Další snímek Populační boom (Landraub) režiséra Wernera Booteho zkoumá téma přelidnění. Film Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy (Free Lunch Society – KommKommGrundeinkommen)režiséra ChristianaToda klade otázku, co bychom dělali, kdyby o našeživobytí bylo postaráno a věnuje se jako první celovečerní film konceptutzv. základního nepodmíněného příjmu.


Festival Das Filmfest pokračuje zdarma online


Další novinky v kultuře