Novinky v kultuře

07.10.2022

Prague Philharmonia vystoupí na turné na Tchaj-wanu

7.10.2022 PKF — Prague Philharmonia odcestovala na Tchaj-wan. Pod taktovkou Leoše Svárovského se orchestr představí 8. října v Tchaj-peji, 9. října v Taichungu, 10. října v Pingtungu a 11. října v Kaohsiungu ve dvou programech. Sólistou všech čtyř koncertů bude americko-francouzský pianista Andrew von Oeyen. Turné se uskuteční pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba.

PKF — Prague Philharmonia začala připravovat turné na Tchaj-wanu koncem roku 2019. Učinila tak v souvislosti s „odložením“ čínského turné ze strany tamních úřadů po prohlášení primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba o změně sesterské smlouvy s Pekingem. Čína tehdy podmínila povolení k turné kritikou postojů vedení Prahy, což filharmonie odmítla.

Turné bylo poté dvakrát odloženo kvůli přetrvávajícím restriktivním opatřením v souvislostí s pandemií covid-19. Ani právě začínající turné orchestru není bez komplikací. Orchestr se od svého příjezdu 4. 10. do data konání prvního koncertu 8. 10. nachází v karanténě bez možnosti opouštět hotelový pokoj.

Dva koncertní programy, které filharmonie připravila pro tchaj-wanské publikum, jsou postavené na dvou stěžejních kompozicích světového symfonického repertoáru: Dvořákově Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“ a Beethovenově Symfonii č. 7 A dur, op. 92. Dále zazní dvě zásadní díla klavírní literatury - Rachmaninův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 a Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, KV 466.

Oba programy jsou pak doplněné o dvě působivé operní předehry - Beethovenova Egmonta (zazní na úvod koncertů v Taichungu a Kaohsiungu) a Smetanovy Prodané nevěsty (koncerty ve městech Tchaj-pej a Pingtung).

„Všichni jsme nesmírně rádi, že i přes určité komplikace se turné nakonec uskuteční. Těšíme se zejména na tchaj-wanské posluchače, a o to více, že náš koncert ve městě Pingtung zazní na tchaj-wanský státní svátek. Jsme hrdými ambasadory Prahy a české kultury a hlavnímu městu Praze děkujeme za velkou podporu tomuto turné,“ dodává ředitelka orchestru Kateřina Kalistová.

Tchaj-wan je jednou z významných destinací, kde PKF – Prague Philharmonia letos na podzim vystupuje. Jen nedávno hrál orchestr v Linci na Brucknerfestu, Bruselu nebo na Bratislavských hudebních slavnostech, koncem roku se ještě představí ve vídeňském Musikvereinu.

 

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.


Prague Philharmonia vystoupí na turné na Tchaj-wanu


Další novinky v kultuře