Novinky v kultuře

22.09.2022

Tenorista Pavel Černoch rozezní pražské Rudolfinum v mimořádném sólovém recitálu

V Praze 22. září 2022 – Mimořádnou příležitost vidět a slyšet na domácí půdě jednoho z našich mezinárodně nejrespektovanějších tenoristů Pavla Černocha nabízí sólový recitál, který se uskuteční 9. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Za doprovodu klavíristy Davida Švece uvede známé i méně známé operní árie domácích i zahraničních klasiků, jmenujme namátkou Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka nebo Bedřicha Smetanu. Koncert se koná v rámci programové řady Českého spolku pro komorní hudbu.

Po dlouhé pauze se Pavel Černoch zastaví i na naší první scéně, kde jej můžeme vidět 24. a 28. září v roli Prince ve Dvořákově Rusalce, kterou v Národním divadle nastudoval režisér Jiří Heřman. Po pražském koncertu Pavel Černoch opět zamíří do zahraničí. Hned v listopadu jej čeká v hamburské Staatsoper titulní role v opeře Faust skladatele Charlese Gounoda.

 

Více informací na www.pavelcernoch.cz a https://www.rudolfinum.cz/event/27626-pavel-cernoch-cesky-spolek-pro-komorni-hudbu/.

 

Pavel Černoch v programu přednese árii Florestana „Gott, welch dunkel hier“ z Beethovenova Fidelia, árii Maxe „Nein, länger trag´ ich nicht die Quälen“ z Čarostřelce Carla Marii von Webera nebo árii Lohengrina „In fernem Land“ od Richarda Wagnera. Dále nabídne árie Prince z Dvořákovy Rusalky, dílo Bedřicha Smetany pak bude reprezentovat árie Dalibora „Toť třetí noc“. Nebude chybět ani oblíbený italský repertoár našeho předního tenoristy: árie Turiddu „Mamma, quel vino è generoso“ z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a árie Cania „Vesti la giubba“. Pavel Černoch k výběru repertoáru uvádí: „před nedávnem mě jeden významný hudební kritik v Německu dotázal, kdy zazpívám na nějakém recitálu, to co dělá Pavla Černocha, kým je.  Zamyslel jsem se nad tím a je z toho tento večer. Večer árií z oper, které zpívám v Evropě a které byly, jsou a brzy budou na mém repertoáru a které jsou hlavně momentálně nejblíže mému srdci.“ Koncert se koná v rámci programové řady Českého spolku pro komorní hudbu.

 

Talent, pracovitost i promyšlená práce s hlasem učinily z PavlaČernocha jednoho z nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších tenoristů současnosti. Kritici vyzdvihují hebkost, jemnost a tvárnost jeho hlasu, oceňují i jeho herecký talent, díky němuž přesvědčivě ztvárňuje složité operní charaktery jako Janáčkova Laca, Prince ve Dvořákově Rusalce či Cavaradossiho v Pucciniho Tosce. V roce 2024 jej čeká debut v newyorské Metropolitní opeře v roli Borise v Janáčkově KátěKabanové.

 

Na mezinárodní scéně na sebe upozornil debutem v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Janáčkově Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů, jako jsou Teatro alla Scala v Miláně, newyorská Metropolitan Opera, Opera Roma, Staatsoper Unter den Linden a Deutsche Oper v Berlíně, Staatsoper v Hamburku, Opernhaus Zurich, Théatre La Monnaie v Bruselu, Opéra National v Paříži, Opéra de Lyon, Teatro Real Madrid, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně či Theater and der Wien v rakouské metropoli. Renomé si získal v rolích italského, francouzského a slovanského repertoáru, například jako Alfredo v La Traviatě, Gabriele Adorno v Simonu Boccanegrovi, Don Carlos, Rodolfo v Bohémě, Pinkerton v Madame Butterfly, Cavaradossi v Tosce, Don José v Carmen, Lenský v Evženu Oněginovi, Števa i Laca v Její pastorkyni, Albert Gregor ve Věci Makropulos, Boris v Kátě Kabanové, Princ v Rusalce či Jeník v Prodané nevěstě a dalších.

Jako sólista vystupoval se špičkovými orchestry, jako jsou Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne. Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, jsou například osobnosti jako Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, Ingo Metzmacher, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša.

 

 

Základy jeho celoživotního propojení s hudbou položilo účinkování v dětském sboru Kantiléna. Na brněnské JAMU vystudoval hudební management a za svým pěveckým snem odešel poté do zahraničí. Hned v úvodu své pěvecké dráhy se seznámil s pedagogem Paolem De Napoli, který se mu stal celoživotním mentorem a učitelem.


Tenorista Pavel Černoch rozezní pražské Rudolfinum v mimořádném sólovém recitálu


Další novinky v kultuře