Úvod  -> Koncerty v Praze  ->  Koncerty v Praze

SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha

Akce již proběhla!

26.11.2021

Akce již proběhla!

19:00

Státní opera Praha


PRODEJ VSTUPENEK SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha -Státní opera Praha koupit vstupenku na SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha -Státní opera Praha Ticketstream

KOUPIT VSTUPENKY

Popis kulturní akce SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha

Dvě různé tváře moderní evropské opery a dva různé hudební i divadelní světy budou moci diváci Státní opery poznat během jediného večera, složeného z operních jednoaktovek Kurta Weilla a Arnolda Schönberga, pozoruhodných inovátorů hudby 20. století.

Společné téma Weillových Sedmi smrtelných hříchů a Schönbergova Očekávání by se dalo označit jako „žena (a svět)“. V obou přibližně půlhodinových operách je však uchopeno zcela odlišně. Ironicky založená Weillova operní miniatura na slova velkého kritika měšťácké společnosti, německého dramatika Bertolta Brechta ukazuje „ženu ve světě“: čím vším musí žena projít, aby byla v očích své přízemní a pokrytecké rodiny považována za „ctnostnou“ – totiž ekonomicky úspěšnou? Satira o „smrtelných hříších“ zazněla poprvé v Paříži roku 1933. Brechtovu krutě jízlivému příběhu dodal Kurt Weill patřičný nadhled pro něj typickou inspirací ve své době velmi oblíbeným jazzem a kabaretní hudbou.

V Schönbergově monodramatu Očekávání je pak Weillovo ženské téma obráceno naruby, nabízí totiž pohled do „světa v ženě“: opera je jediným souvislým monologem postavy nazvané prostě Žena, v němž prožívá obrovské spektrum protikladných emocí ze ztráty milovaného muže. Schönbergova libretistka, básnířka a lékařka Marie Pappenheim zasadila ženin monolog do prostředí tajemného nočního lesa, který svou atmosférou a motivy nabízí široké možnosti výkladu – od naturalistického, přes symbolistický až po psychoanalytický. Od Weillova „operního kabaretu“ se Schönbergovo monodrama liší nejen tématem, ale zcela zásadně i vypjatým expresionistickým hudebním jazykem, umocňujícím a zhmotňujícím to, čím žena ve svém nitru prochází, onen „svět v ženě“. Očekávání patří ke klíčovým dílům operní moderny a je historicky spjaté s Prahou, dokonce přímo s dnešní Státní operou, někdejším Novým německým divadlem – zde totiž mělo v roce 1924 pod taktovkou Alexandra Zemlinského svou světovou premiéru.

Výsostně ženské téma obou oper divadelně ztvární česká režisérka Barbora Horáková Joly, působící především v západní Evropě, kde také získala několik prestižních ocenění. Ve Státní opeře se poprvé představila na počátku roku 2021 svou režijní interpretací Verdiho Rigoletta. Hudební nastudování má v rukou jeden z největších talentů mladé české dirigentské generace Jiří Rožeň.

Přibližná délka představení - 2 hodiny 30 minut, bez přestávky

Premiéra - 26. listopad 2021

ULOŽIT SI TUTO AKCI

SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha -Státní opera Praha

PRODEJ VSTUPENEK SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha -Státní opera Praha prodej vstupenek  SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha -Státní opera Praha Ticketstream

KOUPIT VSTUPENKY na SEDM SMRTELNýCH HříCHů/OčEKáVáNí- Praha -Státní opera Praha

Zaslat odkaz na akci emailem