Úvod  -> Slavnosti v Praze  ->  Slavnosti v Praze

Pražský orloj odbije s jarem Nový Bahá’í rok

pondělí - neděle

21.3.2022-21.3.2032

Pražský orloj, Staroměstské nám. 1, Praha 1

Cena:vstup zdarma

Uložit do Google kalendáře


Popis kulturní akce Pražský orloj odbije s jarem Nový Bahá’í rok

Fotografie pražského orloje v čase příchodu jarní rovnodennosti v 10:37
 
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně slavíme Nový rok 1. ledna? Proč nový den začíná o půlnoci? Ne vždy tomu tak bylo. Naši předkové se ve vnímání času více obraceli k přírodě a ke slunci. Na pražském orloji, který vznikl roku 1410, je možno zjišťovat čtyři různé časy.
 
Takzvaný staročeský čas odpočítává začátek nového dne od západu slunce, a je tedy přirozeněji spjat s děním v přírodě. Staročeský den totiž trval od jednoho západu slunce k druhému. Jelikož se západ slunce v jednotlivých ročních obdobích různí, měnil se s ním i čas začátku staročeského dne.Na orloji je staročeský čas označen stupnicí se 24 hodinami, které jsou zobrazeny zlatými gotickými číslicemi na vnějším okraji ciferníku, a nad nimi se otáčí zlatá ruka. Ta při západu slunce ukazuje na číslici 24 a hodinu po západu slunce se posune na číslici jedna.
 
Naproti tomu počátek dne o půlnoci – takzvaný staroněmecký čas – byl do pražského orloje doplněn až poroce 1547, kdy používání tohoto času nařídil císař Ferdinand I. Německý čas je na orloji označen římskými číslicemi, jež se na ciferníku nacházejí ve dvou skupinách po dvanácti. Hodiny na orloji tento čas odbíjejí teprve od rekonstrukce v roce 1948.
 
Bahá’í kalendář, který se datuje od roku 1844, funguje na podobném principu jako staročeský čas. Stejně jako u staročeského času začíná Bahá’í den západem slunce. Bahá’í Nový rok začíná příchodem astronomického jara, tedy jarní rovnodenností, což je okamžik, od něhož začíná být den delší než noc. Příroda se probouzí a přechází do nového cyklu, kdy snad každý cítí větší nárůst sil zračící se ve všem živém kolem nás.
 
Hodinová ručička staroměstského orloje (tzv. rafije) nás na příchod jara každý rok upozorní. Letos astronomické jaro začalo v sobotu 20. března v 10:37 hodin.  
 
Na přiloženém obrázku můžete vidět fotografii pražského orloje pořízenou přesně v čase příchodu jarní rovnodennosti v 10:37. Začátek jara se na orloji pozná tak, že se sluneční rafije kryje s kratší ze dvou na sebe kolmých tyčí zvěrokruhu. Rafije se zlatou rukou se kryje s rafijí se zlatou hvězdičkou. 
 
Bahá’í stoupenci po celém světě v tento den slaví. Zbývá už jen dodat šťastný Nový rok! 
 
 -- na další příchody jara se můžete těšit v následujících dnech -- 21. Března 2022, 21. Března 2023, 20. Března 2024, 20. Března 2025, 21. Března 2026, 21. Března 2027, 20. Března 2028, 20. Března 2029, 20. Března 2030, 21. Března 2031

Další slavnosti v Praze
ULOŽIT SI TUTO AKCI

https://praha.bahai.cz

Váš e-mail:
E-mail příjemce:
Předmět:
Zpráva:

Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?

  Předmět:
Zpráva:

Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři?(číslovka)